Na raperów w Polsce zwykło się patrzeć przez pryzmat wszechobecnych stereotypów. Ludzie, którzy z hip-hopem mają niewiele wspólnego, kojarzą ich z przestępczą przeszłością, narkotykami, brakiem wykształcenia, czy w końcu – talentu. Wyobrażają sobie potencjalnego rapera jako wygolonego na łyso chłopaka w szerokiej bluzie, jeszcze szerszych spodniach, siedzącego na ławce pod blokiem, trzymając w ręku lufkę i popijając piwo. Oczywiście, nie ma tu mowy o tym, żeby taki delikwent miał pracę, plany na przyszłość, czy postawione sobie jakieś cele w życiu. Z takim wizerunkiem nie zgadzają się artyści. Sprzeciw wyrażają w swoich kawałkach, czy działalności pozamuzycznej, a odchodząc od tych, w dużej mierze przekłamanych schematów, raperzy często na przekór społeczeństwu, ukazują mu swoje prawdziwe oblicze.

Kim więc są, jeśli nie chuliganami w bluzach rozmiaru XXL?

Raperzy znani na przestrzeni lat

PIHa, a właściwie Adama Piechockiego, entuzjastom hip-hopu chyba nie trzeba przedstawiać. Ten raper z Białegostoku, mimo budzącej kontrowersje dyskografii, zawierającej dziesiątki utworów o życiu na ulicy, czy konfliktach z prawem, właśnie tą dziedziną zajmuje się na co dzień. Nie każdy wie, że PIH ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Białostockiego. Co więcej – uczył się na tyle dobrze, że podczas studiów pobierał stypendia naukowe.

TEDE, znany także jako Jacek Graniecki, to poza byciem raperem, czy producentem, także osobowość telewizyjna. Jacek w bardzo umiejętny sposób kształtuje swój wizerunek medialny, którego jest niezwykle świadomy. Wystąpił gościnnie w serialach, filmach, prowadził programy rozrywkowe, był też jurorem teleturnieju muzycznego. Wszystko to jest potwierdzeniem jego zamiłowania do mediów. Aby być bardziej słowną, dodam, że TEDE kształcił się w kierunku dziennikarstwa na jednej z warszawskich uczelni. Myślę, że gdyby jutra nie było, oddałby się mu w stu procentach.

Sebastian Salbert, czyli Rahim, najbardziej wsławił się dzięki byciu członkiem legendarnego już polskiego składu Paktofonika. Poza rapowaniem, dziś zajmuje się także produkcją muzyczną i jest przedsiębiorcą – właścicielem agencji artystyczno-wydawniczej. Z całą pewnością, w prowadzeniu firmy pomogła mu znajomość podstaw biznesu, a tę wiedzę poznał podczas studiów. Rahim wykształcenie wyższe zdobył kończąc  Zarządzanie i marketing. Wiedza, zdobyta w trakcie studiów i doświadczenie życiowe, jakim może się pochwalić, pozwoliły na to, że wraz z Grubsonem przeprowadził wykład o tytule „Od idei do sukcesu” w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości.

Leszek „Eldo” Kaźmierczak to warszawski raper, autor tekstów, a także dziennikarz radiowy. Twórczość Elda porównywana jest do współczesnej poezji, a niektóre jego teksty publikowane były w podręcznikach szkolnych z języka polskiego. Wśród rodzimych raperów, zdecydowanie wyróżnia go podejście do pisania tekstów, które są przepełnione przemyśleniami, emocjami i niezwykłą szczerością. W ukształtowaniu poglądów na pewno pomogło mu ukończenie studiów filozoficznych i zgłębianie islamu.

Przedstawione przeze mnie sylwetki to nie wszyscy reprezentanci polskiej sceny hip-hop, którzy poza rapem, postanowili rozwijać się też na innych płaszczyznach. Takich przypadków jest znacznie więcej. Dziś wykształcony raper nie jest już fenomenem, a mimo wszystko, wspomniane wcześniej stereotypy powodują, że niedowiarki z trudem potrafią uwierzyć w ich inteligencję i zapał. Apeluję o więcej wiary w ludzi, a wszystkim ignorantom na koniec mówię: Przestań, człowieku, odrzuć te myśli chore…

 

Rap Portal – Rap, HipHop & Skateboard

RapPortal.pl to nowa odsłona serwisu informacyjnego poświęconego muzyce rap, hip-hop oraz kulturze skateboardowej – dla wszystkich tych, którzy wiedzą o co chodzi i jarają się tym klimatem tak, jak my. Będziemy pisać o nowościach z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a także o trendach i lifestyle wśród deskorolkarzy i snowboardzistów – All 4 Sk8!

PARTNER SERWISU

Skate-Europe = skateshop online

Przeglądaj wpisy