Rapportal Polskiego Podziemia: Wywiad z WHSP

werdghtgj

Wywiad z dnia 17.02.2012

Przemierzając całą podziemną Polskę natrafiliśmy na kolejnego ciekawego artystę – WHSP. Tym razem, często pojawiający się na Rapportalu – Wschód Polski. Zapraszamy do wywiadu.

Elo! Jesteś na razie dość mało znaną osobą, więc przedstaw się szerszemu gronu.
WHSP:
Siemanko z tej strony WHSP (Zamojskie Podziemie). Pochodzę z Zamościa, mam 21 lat, a reszta w dalszej części wywiadu.

Czy WHSP to jakiś skrót. Możesz przybliżyć?
WHSP:
Historia ksywy WHSP? To miał być niegdyś skład, ale wtedy to były tylko myśli i zamiary by robić rap i na tym się skończyło. W każdym razie każdy poszedł w swoją stronę. Ja nie odpuściłem i zostałem w muzyce. Jakoś tak wyszło, że została przy mnie też ta ksywa, a jej znaczenie to: (W)sc(H)odnia (S)trona (P)olski. Zdrówka Molek!

Kiedy zacząłeś pisać pierwsze teksty, jak wspominasz swoją pierwszą zajawkę na rap?
WHSP:
Pierwsze rymy pisałem już w podstawówce wtedy jeszcze dla zabawy. Dość łatwo mi to przychodziło już wtedy.Rapu słuchać zacząłem w wieku 8 lat i przyznam szczerze, że nigdy nie myślałem o tym, że będę nagrywał, wkońcu zorientowałem się, że mam sporo do przekazania, opowiedzenia ludziom i tak postanowiłem spróbować swoich sił. Jeśli chodzi o pierwsze nagrywki to powstały one jakoś w 2006 roku chyba, były dość kaleczone (heh.), nagrywane na mikrofonie ze skype i moich bitach, takich żeby coś tłukło w głośniku (heh.), wiadomo początki. Pierwszy taki już bardziej dopracowany kawałek nagrałem z moim ziomkiem Esencem w 2007 roku, w ciekawych okolicznościach – on wie ocb. Z Esencem nagrałem też mixtape NSP (Na Swoich Patentach). Pozdrawiam Esenca. Następnie było EP z Ciechem „Słyszysz głosy?”.

Masz na swoim koncie dwa solowe nielegale o takich tytułach jak „Chciałbym” i „Fundament życia-prawda”. Te nielegale ukazały się w 2011 roku. Dwie solówki w rok to bardzo dobry wyczyn.
WHSP:
Tak, nagrałem dwie solowe płyty, powstały one w roku 2011 – marzec („Chciałbym”), sierpień („Fundament życia – prawda”). Ten rok był dla mnie mocno obfity w przeżycia, doświadczenia i życiowe nauki pyza tym zawsze chciałem nagrać płytę solo, ale nie mogłem się zebrać. Aż w końcu tak ruszyłem z tym materialem, że nagrałem dwa albumy, z których jestem bardzo zadowolony, a to dopiero początek (hehe.)

Czy chętni zakupić Twoje solówki mają taką szansę? Płyty ukazały się w fizycznej wersji?
WHSP:
Obydwie płyty wyszły w formie fizycznej dzięki mojemu bratu Baśkowi. Jemu zawdzięczam wszelkie graficzne sprawy okładki, loga, projekty. Pierwsza jak i druga płyta dość szybko się rozeszły ku mojemu zaskoczeniu. Niestety nakład się skończył, ludzie dalej się interesują tymi albumami w wersji fizycznej, może kiedyś jakaś reedycja, zobaczymy.

Na płycie „Fundament życia-prawda” znajdziemy w kawałku „Ofiara” Radara WSP/PS. Jak udało Ci się namówić reprezentanta Podziemnego Stylu, aby nagrał zwrotkę na Twój materiał?
WHSP:
Z Radarem WSP/PS dogadałem się drogą meilową, następnie udałem się na jego koncert do Płocka, żeby poznać się z nim osobiście. Darze szacunkiem Radara i jego twórczość, polecam sprawdzić płytę (Radar „Po Pierwsze”), dla mnie świetny materiał. Słuchałem jego produkcji wtedy, kiedy jeszcze nie było nawet myśli o tym, że ja będę nagrywał (mam na myśli WSP). Marzyłem żeby kiedyś z nim nagrać, jak widać marzenia się spełniają. Pozdrawiam całe PS!

Czy do któregoś z Twoich kawałków powstanie obraz (teledysk)?
WHSP:
Do nowej płyty mam zamiar nakręcić jakieś teledyski, zobaczymy jak to będzie. Dokładnie nie wiem, ale coś na pewno się zrobi.

Po dwóch solówkach jesteś w trakcie tworzenia kolejnej. Opowiedz coś więcej o planach na trzecie solo.
WHSP:
Trzecie solo (Whsp „Wzburzone Morze”) zacząłem produkować w październiku 2011 roku, dwa miesiące po premierze „Fundamentu…”, jak widać wena nie śpi (heh.), a życie ciągle daje tematy do pisania. Planuje wypuścić materiał na początku marca 2012 roku. Okładkami jak zwykle zajmuje się Basiek, o którym już wspominałem. Kawałki będą utrzymane w podziemnym klimacie (klasycznym), stawiam na przekaz. W lutym tego roku wrzucę w sieć wideo-zapowiedź, za kręcenie tego odpowiedzialny jest ziomek Góral, a za montaż Misza, zdrówka dla Was panowie, dzięki za pomoc! Na płycie będzie prawdopodobnie 16 kawałków, ale to się jeszcze okaże z czasem. Ten album będzie dostępny w formie fizycznej, informacji szukać między innymi na: http://www.youtube.com/user/EeCeWu

Kogo chciałbyś usłyszeć na swojej kolejnej solówce gościnnie?
WHSP:
Gościnne zwrotki mam już sprecyzowane, na pewno będą to konkretni ludzie, mniej lub bardziej znani w podziemiu, ale kto dokładnie dowiecie się niedługo, udostępnię track listę w sieci.

Ee Ce Wu – jest to skład do którego należysz wraz z Ciecho i Esenc, których mogliśmy usłyszeć zwrotki także na Twoich solówkach. Jaka jest historia Waszych wspólnych nagrywek?
WHSP:
Ee Ce Wu mieliśmy z chłopakami taki skład – Esenc Ciecho Whsp – z Esencem już wcześniej współpracowałem jako NSP, następnie doszedł Ciecho, którego również pozdrawiam. Nagrywając kawałek jeszcze nie jako Ee Ce Wu chciałem jakoś skupić nasze ksywy i w tekście określiłem nas jako właśnie „Ee Ce Wu” i tak zostało. Dobrze się dogadywaliśmy i dogadujemy dalej. Aktualnie ja robię solo, Ciecho jest w Zamojskim projekcie (Znm), a Esenc przymierza się do solowej płyty z tego co wiem, może kiedyś coś powstanie spod tego szyldu. Na razie poświęcamy się swoim projektom.

Pochodzisz z Zamościa. Jak wygląda scena hip hopowa w tym rejonie?
WHSP:
Scena hip hopowa w Zamościu ma się dobrze. Poza mną, Ciechem i Esencem, o których już mówiłem, można posłuchać tu takich składów jak: Chzpil, czy Konflikt – chłopaki robią też konkretny rap, jedyna wada to mała ilość koncertów, które są organizowane naprawde rzadko. Trzeba samemu się tym zająć, po premierze mojego solo postaram się jakiś koncert zrobić, to by było na tyle.

Jest dużo pozytywnych komentarzy pod Twoimi nagrywkami. Jesteś zadowolony z tego powodu?
WHSP:
Nie zwracam szczególnej uwagi na to, ale oczywiście napawa mnie to entuzjazmem. Dziękuje słuchaczom za wsparcie, staram się odwdzięczyć za to w produkcjach. Ciesze się, że doceniają i czują to. Poświęcam dużo czasu muzyce „rap to życie, nigdy na pokaz”. Jak pewnie dało się zauważyć często pozdrawiam ludzi, cenie sobie przyjaźń i pomoc, którą oferują mi bliscy i nie tylko, w przyjaźni siła!

Dzięki za poświęcony czas! I powodzenia od Rapportalu.
WHSP:
Również dziękuje, oby się wiodło, zdrówka, bo ono najważniejsze! Eloo SF.

Odwiedzajcie strony facebook:
http://www.facebook.com/pages/Whsp-Solo-Zamojskie-Podziemie/306600916043873
http://www.facebook.com/rapportalpl
http://www.facebook.com/Fentrapportalpp

Rapportal Polskiego Podziemia logo 2012 - Kopia