Rapportal Polskiego Podziemia: Wywiad z Primore Cru

580868_392636390759395_135985679757802_1275290_2099960981_n

Wywiad z dnia 22.05.2012r.

Siemano. Mam nadzieję, że nie będzie Wam przeszkadzać wywiad z powiewem wakacyjnego wiatru? 🙂
Eps:
Siema, nie teraz nie, ale szczerze mowiąc przydało by się trochę więcej słońca bo mamy już maj a tutaj ‚angielska pogoda’..

Na początku przedstawcie się w kilku słowach, każdy z osobna czytelnikom.
BD:
W kilku słowach.. jestem Bartek, a Bartki to fajne chlopaki 😉
Dejwid: Ja jestem Dawid, bo Bartek już zajęte..
Eps: A ja jestem Maciek bo Dawid mi się nie podobało (śmiech)

Nazywacie się ‚Primore Cru’ i Wasze korzenie pochodzą z gdańskiej dzielnicy Przymorze. Czy dobrze rozumuje, że słowo ‚Primore’ znaczy właśnie ‚Przymorze’?
Dejwid:
Dokładnie tak, z tego co wiemy to ”Przymorze” kiedyś nosiło nazwę ”Primorje” czy jakoś w podobe, dla nas ta nazwa od powstania wiązała się zawsze z miejscem naszego pochodzenia, na początku nie byliśmy do niej przekonani.. któryś ze znajomych rzucił chyba tym hasłem.. i tak zostało 🙂
BD: Taka ciekawostka, kiedyś po naszym pierwszym koncercie w Gdańskim klubie Parlament, graliśmy jako support ‚2cztery7’, napisał do nas Ten Typ Mes na myspace św.pamięci (mam gdzieś nawet screena na kompie tej wiadomości hehe), wspomniał między innymi o nazwie, powiedział, że jest ”zajebista” i, że szkoda, że on nie wpadł na to wcześniej bo nazwałby się ‚Flexxip Primore’. Usłyszeć to od ikony rapu w Polsce dla początkującego rapera to kozak uczucie, więc nie mogło być inaczej jak ‚Primore’ 😉

Rok powstania ‚Primore Cru’ datuje się na rok 2007 i jak to macie przedstawione w swojej biografii zaczęło się od wspólnych nagrywek, melanży i przyjaźni. Wychowywaliście się od małego razem?
BD:
Nie i dzięki Bogu nie wychowywaliśmy się od małego razem bo już pewnie mielibyśmy dosyć siebie (śmiech)
Eps: No dzięki Bogu (śmiech), poważnie to kojarzyliśmy się z osiedla bo mieszkam klatkę dalej od klatki BD, z tym że mieliśmy swoje towarzystwo i nikt wcześniej nie myślał, że kiedyś wszystko potoczy się w taką stronę 🙂
Dejwid: W moim przypadku, moment poznania z chłopakami wypadł na pierwszy wspólny melanż w plenerze, mieliśmy wspólnych znajomych a chłopaki zoorganizowali ognisko przy plaży i tak to chyba było. Potem BD usłyszał mój kawałek i zaproponował pierwszą wspólną nagrywkę.:)

Rok 2007 jest rokiem powstania ‚Primore Cru’, ale czy już wcześniej próbowaliście hip-hopowej zajawki?
Dejwid:
Jak miałem 13 lat dla zajawki śmigałem z puszką po mieście bo naoglądałem się ”Man in Black” i strasznie mnie to jarało, ale po jakimś czasie zobaczyłem wideo z ‚WBW 2004’ i zacząłem Freestylować. Z początku sam dla siebie, potem spróbowałem swoich sił w bitwie i trwa to do dziś. Wtedy też pisałem pierwsze teksty, które później nagrywałem na rejestratorze dźwięku (śmiech) i to zajęło miejsce Graffiti.
BD: Owszem, ja nagrywałem jakieś 2 lata zanim powstało Primore, na początku było dziwnie i pewnie każdy kto zaczyna przez to przechodzi, bo jakoś nie mogłem przyzwyczaić się do słuchania swojego głosu, strasznie mnie irytował więc wszystko co nagrywałem lądowało ‚w szufladzie’, mam te ‚projekty’ do dziś na kompie, czasami sobie je włączam dla poprawy humoru. 😉
Eps: Za to moja zajawka zaczęła się od robienia bitów i trochę żałuje, że nie pociągnąłem tego dalej, bo kto wie jak to dziś by wyglądało, a i co najważniejsze nie bylibyśmy dziś uzależnieni od producentów.

No i właśnie, najdłuższy staż w nagrywaniu ma BDgda, który początki szlifował w Doba Skład, następnie kolejno zostały werbowane kolejne osoby. Od kiedy nagrywacie w składzie, który jest teraz?
Eps:
W pełnym składzie… hmmm… to był chyba Kwiecień 2007 jak nagraliśmy numer o skomplikowanym tytule: ”Primore Cru” 🙂 ogółem refren był strasznie złożony i skomplikowany, a leciał jakoś tak ”Bo Ty wiesz kto jest tu…  tutaj jest Primore Cru” (śmiech), ale powiem Ci, że dzięki swojej prostocie każdy na osiedlu, czy osiedlowych melanżach to śpiewał.. to były dobre czasy.

Czy pamiętacie swój pierwszy nagrany track w pełnym składzie i w jakich okolicznościach był nagrany?
BD: To właśnie był numer z wcześniejszego pytania, ogółem to była ‚szybka piłka’ to chyba było jakoś tak, że Dejwid miał zaraz wpaść, a że nie mieliśmy żadnych planów i padł pomysł, więc przyszliśmy do mnie i nagraliśmy. Pamiętam, że po skończeniu byliśmy tak zajarani i bezkrytyczni do swojej pracy, że wystawiliśmy głośniki na balkon i katowaliśmy sąsiadów przez 2 godziny tym numerem… i chyba się podobał, bo tym razem nie przyjechała Policja (śmiech)

Wciąż doskonalicie swój warsztat, własny styl. Jak pokrótce możecie go scharakteryzować?
Dejwid:
Nie ograniczamy się w tym co robimy, kiedyś robiliśmy ‚Bragga’, później mieliśmy zajawkę nawet na ‚Crunk’, a teraz robimy ‚Rap’ w naszym stylu. Scharakteryzować nasz styl hmmm… jest nasz po prostu, nie staramy się jakoś szufladkować.
BD: Wydaje mi się, że tak jest najlepiej, jak myślę, że miałbym/mielibyśmy robić ‚Rap’ jednego rodzaju i mieć określony styl to po prostu nie sprawiał by nam przyjemności, co chwile miałbym wrażenie, że się powielam, ale nie mówię, że to jest złe, wolna wola 🙂 Pamiętam, że kiedyś zarzucano nam wiele razy to, że ”cały czas szukamy stylu”, że ”to nie styl Trójmiasta ” cokolwiek to znaczy.. chrzanić to, robimy jak czujemy i tyle i każdemu kto ma jakąś pasje i kocha to co robi bezwzględu co to jest, nawet jak mówią wam, że lepsze było by inne, róbcie to jak czujecie, byle by to wam sprawiało radochę.

A czerpiecie skądś inspiracje w swoim własnych tworzeniu?
Eps: hmmm… Napewno sytuacje, które mnie totalnie irytują.. Ludzie , którzy zawodzą.. Niepowodzenia , które dobijają.. aż chce się to wykrzyczeć, wylać z siebie.. to jest moją inspiracją.
BD: Nie kupuje innego ‚Rapu’ jak nie inspirowanego własnymi doświadczeniami. Jeżeli chodzi o mnie to moją inspiracją są często gorsze dni, wcześniej niepowodzenia w związkach i wtedy właśnie najlepiej mi się pisze, u mnie z ‚Rapem’ jest troche jak z przekleństwem, bo żeby go dobrze zrobić, dobrze nie może być.
Dejwid: A ja dodam tylko, że dobrą inspiracją jest też często dobry bit 🙂

Nie chcę popełnić tutaj jakiejkolwiek gafy. Bodajże w 2008 roku BD przygotowywałeś swój Mixtape w mrocznym klimacie pt. „Ściany Chore na Delirium”. Ukazał on światło dzienne?
BD:
(śmiech) Stary… z tym Mixtape’m było tak, najpierw miałem zrobić go sam, miałem nagrane już połowe płyty, później padł pomysł żeby zrobić go wspólnie, aż wkońcu skończyło się tym, że robiliśmy numery na ten Mixtape i puszczaliśmy je w sieć, min. ”Gubie się” czy ”Cienka Linia” .. w ogóle pamiętam, że nawet gdzieś na jakiejś stronie w dziale ”Płyty które nigdy nie wyszły” były „Ściany chore na delirium” (śmiech) no i tak już zostało, dlatego dziś póki płyta nie pójdzie do mix/mastering nic nie zapowiadamy.

W ubiegłym roku wyszedł Mixtape „Sala nr 10”. Jest to chyba Wasza pierwsza wspólna płyta?
Eps:
Pierwsza, którą zrobiliśmy na totalnym spontanie, robiliśmy ją pół roku, bo co chwile zmienialiśmy koncepcje, a wkońcu wyszło tak, że większość nagraliśmy w 3 tygodnie przed wypuszczeniem ”Sali nr 10” w sieć. W przyszłości chcemy zrobić serie Mixtapow ”Sala nr..” jak zrobimy następny będzie ”nr 9” i tak do ”1”, ale to jeszcze lata, zanim powstanie cała seria, co chwile rodzą się nowe pomysły, nowe możliwości, w planach mamy pierwszy porządny klip, który pokaże się na pewno w tym roku, więc póki co myślimy o tym, a o reszcie serii będziemy myśleć później.

Jeśli już o tym mowa, to znalazłem info, że obecnie przygotowujecie ponownie jakiś Mixtape. Możecie coś więcej powiedzieć o tym projekcie?
Dejwid:
Masz racje, obecnie pracujemy nad Mixtapem, którego nazwy jeszcze nie zdradzimy. To co możemy powiedzieć to, to że na projekcie będzie około 15 numerów i że Mixtape będzie wydany nakładem High Time Label.
BD: Ten Mixtape będzie zupełnie inny niż ”Sala nr 10”, przede wszystkim różnić będzie się tym, że będzie przemyślany i dopracowany, planowaliśmy ten Mixtape już długo przed ”Salą nr 10”, będzie na nim sporo dobrych gości, reprezentanci Prosto Label: DwaZera, Brahu.. czy ludzie z High Time: HuczuHucz, Kisiel z Białegostoku.  Nie chcemy za dużo zdradzać, ale żeby zachęcić to powiem osobiście, że warto będzie ten Mixtape sprawdzić chociażby z powodu zwrotek jakie nagrali Raku i Tomasina (DwaZera)… jak dla mnie, mistrzostwo przez duże M !.
Eps: Myślę, że możemy jeszcze powiedzieć, że treść tego projektu będzie o ludzkich zachowaniach, o podziałach, wzlotach i życiowych porażkach, naszych bliskich, o nas samych, szczerze do bólu.. i więcej nie zdradzimy.

Dejwid do Ciebie pytanie, ostatnio brałeś udział w drugiej edycji „Pompuj RAP”. Niestety Ci się nie poszczęściło, czy wiesz już kto wygrał i jak skomentujesz te wyniki? Oczywiście pozostałych członków ‚Primore’, także zapraszam do odpowiedzi. 🙂
Dejwid:
Tak, znam listę zwycięzców, szczerze mówiąc nie wywarli na mnie pioronującego wrażenia, ale życzę im powodzenia w dalszej działalności muzycznej. Osobiście nie miałem ciśnienia żeby wygrać ‚Pompuj rap’, zwrotkę nagrałem na spontanie w 15 minut, potem z miejsca wsiedliśmy w autobus na ”wisłoujście” i w kolejne pół godziny nagraliśmy parę ujęć i mimo, że nie wygrałem to cała akcja na plus.
BD: Moim zdaniem całe to ”Pompuj rap” to nie tędy droga, najbardziej nie podobało mi się to jak ‚Stopro Banda’ wyjaśniła dlaczego wybrali tych a nie innych mówiąc, że ”mają największy pomysł na siebie czy potencjał na przyszłość”, bo osobiście uważam, że powinien wygrać Kuban, Olka na refren i ciekawy był też Arab, który nawinął na mega luziku, sam osobiście nie nawinął bym zwrotki na ”Pompuj rap” czy inny tego typu konkurs, rap ma dla mnie inną idee, a te konkursy przypominają mi ”X factor”, wiesz.. ktoś z nich dostał swoją szansę, nagra ”Pompuj rap 2 feat. Sobota”, palemka uderzy do głowy, bo dwa dni wcześniej miał 20 wyświetleń do swojego numeru, wkońcu zostawi rap, bo poczuje się spełniony, a my tu dalej będziemy. Ale i tym razem czas pokaże a muzyka obroni się sama.
Eps: Największy potencjał na przyszłość moim zdaniem miał ”Leszczu”, dlatego nie zgadzam się z tym wynikiem !!! (śmiech)

Zacznę teraz zadawać trochę mniej pytań związanych z hip-hopem. Wakacje na pewno spędzicie na bałtyckiej plaży, ale czy wybieracie się do innego miejsca?
BD:
Wybierzemy się na pewno do wsi Mońki na Podlasiu na Święto Ziemniaka (śmiech) Słyszałeś, że jest coś takiego? Jak ostatnio o tym usłyszałem to pomyślałem, że muszę to przeżyć! (śmiech)
Eps: Jasne, że na bałtyckiej plaży, morze, słońce i piwko w 30 stopniowym upale! To jest to! W zeszłym roku jeździliśmy co tydzień na Rap melanże do Jastarni organizowane przez znajomych z Gdyni, pewnie w tym roku będzie podobnie, ogółem dużo razem podróżujemy więc na pewno znajdziemy znowu jakieś fajne miejsce by odpocząć, dobrze zjeść czy się zabawić.
Dejwid: U nas w trójmieście imprez nie brakuje, widoki też mamy ekstra więc uważam, że na rodzimej ziemi w wakacje można na luzie oderwać się od szarej rzeczywistości, ale myśleliśmy o tym ostatnio żeby wybrać się w ‚Euro Trip’ i objechać Europę dookola, więc bardzo możliwe, że może nawet w te wakacje taki plan wypali, wszystko zależy od sytuacji w portfelu, studiów, pracy, czasu 😉

Bałtyckie morze jest oblegane przez wczasowiczów przeważnie w lato. Czy nad morzem jest tak samo pięknie inną porą roku?
Dejwid:
Chyba mogę powiedzieć za wszystkich, że jesteśmy zbyt ”ciepłokrwiści” żeby np. w zimę marznąć od morskiej bryzy 😉

Teraz się pochwalę swoją zdolnością wynajdywania informacji. Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia najzdrowsze powietrze w Polsce jest w Gdańsku. Czy jest to odczuwalne?
Eps:
No jasne! Czuje się jak młody Bóg! (śmiech)
BD: Tak jest najzdrowsze, szczególnie około godziny 17:00 w Centrum miasta (śmiech).. szczerze powiem, że o tym nie wiedziałem, ale za to słyszałem taką ciekawostkę od swojego Profesora od Statystyki, że w Gdańsku mamy najczystszą wodę w kranie w całej Polsce i bez obaw możemy pić nieprzegotowaną 😉

A jak oceniacie jeden z najnowocześniejszych stadionów PGE Arena Gdańsk- mieliście okazję zasiąść na nim?
Eps:
A tak, miałem okazję zasiąść na PGE Arenie niejednokrotnie, byłem na otwarciu i pamiętam, że samo znalezienie wejścia na sektor zajeło mi 15 minut, więc to mówi samo za siebie. A jak tylko wszedłem na sektor to od razu przypomniało mi się, że takie stadiony widywało się tylko w środy na Tvp2 podczas transmisji Ligi Mistrzów. Mówie Ci jest piękny i każdy kto przyjeżdża do Gdańska albo jak będziesz miał czas to koniecznie odwiedź ten stadion.
Dejwid: Też miałem podobne odczucia, a w szczególności kozacko wygląda nocą, cały oświetlony, wiesz.. dla nas jest to mega ale pewnie na Hiszpanach, którzy będą tu grać podczas Euro 2012, większe wrażenie zrobią drogi podczas przeprawy przez Trójmiasto na Stadion (śmiech)

BD już brał udział w naszej zajawcę o Euro 2012. Jak Wy oceniacie całe wydarzenie jakim są Mistrzostwa Europy w piłce nożnej?
Dejwid:
Myślę, że to dobra okazja na wypromowanie naszego miasta i całej Polski w piłkarskim świecie, a do tego w końcu nam drogi wyremontują. Zobaczymy jakie będą relacje między kibicami, którzy przyjadą (Anglicy, Rosjanie między innymi) i nie oszukując się, myślę, że doczekamy się na ulicach jakiś zamieszek.
Eps: Jak się spotkamy następnym razem, już po Euro to wtedy Ci powiem jak oceniam całe to wydarzenie 😉

Zapadła mi w pamięci oprawa kibiców Lechii Gdańsk w meczu z Legią Warszawa, jej treść to: „Wasze miasto brutalności jest niczym przy gdańskiej bezwzględności”. Zgadzacie się z tym?
BD: Wydaje mi się, że porównywanie miast pod względem ”brutalności czy bezwzględności” jest bez sensu.. wszędzie znajdzie się jakiś debil co drugiemu wsadzi nóż pod żebra, facet który wraca do domu i regularnie tłucze swoją żonę czy tak jak głośna historia Iwony Wieczorek, którą ktoś porwał niedaleko miejsca, gdzie mieszkamy już jakiś czas temu i do dziś nie wiadomo gdzie jest. Więc Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Oslo czy Nowy Jork.. to nie ma znaczenia, wszędzie jest brutalnie i bezwzględnie, bo tacy ludzie też się rodzą, niestety.

W „Rapportal Polskiego Podziemia” brał już udział inny reprezentant Trójmiasta – Feto, teraz jesteście Wy, kogo jeszcze możecie polecić słuchaczom do sprawdzenia?
Eps:
Primore Cru, Cru Primore i jeszcze Primore Cru fanpage: www.facebook.com/primorecru

Kolekcjonujecie różnego typu gadżety, takie jak: płyty CD, naklejki, plakaty, autografy? I nie chodzi mi tylko o hip-hop’owe rzeczy, ale może z innego rodzaju muzyki, może macie jakieś inne pasje?
BD:
Fajne pytanie, osobiście hmm.. interesuje się wszystkim po trochu, dobrym filmem, dobrą książką, ogółem wszystkim co dobre (śmiech) W wolnym czasie lubię też odpalić sobie ‚GTA IV’ i zasiać porządek w moim mieście (śmiech), ale niczego nie kolekcjonuje, bo najzwyczajniej w świecie nie mam na to czasu i nie przywiązuje się do rzeczy materialnych, pewnie i tak bym wszystko szybko pogubił.
Dejwid: Ja nie kolekcjonuje tego typu rzeczy, ale mam na ścianie plakat z naszego pierwszego koncertu i to mi rekompensuje nawet największą kolekcję jaką mógłbym mieć.

W hip-hop’ie dominują jednak mężczyźni – stąd moje pytania: słuchacie żeńskiego rapu? Napotkaliście na swojej drodze interesującą raperkę?
BD:
Interesującą w sensie twórczości czy wizualnym? (śmiech)

Fent: W tym i w tym 🙂
BD:
Jasne, Mona z Trójmiasta jest mega, szanuje ją za normalność, której brakuje dużej części Rap sceny w Polsce, rewelacyjna też jest urodzona w Marsylii Keny Arkana, jaram się nią na maksa a numer ”La mere des enfants perdus” czy ”La rage” to mistrzostwo świata, sprawdź też Nitty Scott….. po prostu chodzący ideał i mogła by nawet nawijać do mnie w języku migowym (śmiech)

Czy według Waszej opinii wstąpienie zespołu z Trójmiasta – DwaZera pod szyld PROSTO. spotkało się z większą zajawką i większą popularnością hip-hopu w tym regionie Polski?
Dejwid: Myślę, że jak najbardziej.. Przez to, że kolejną ekipę stąd ma okazję wydać legalne wydawnictwo i to w tak dużej firmie wzrosło jakby to określić… Poczucie wartości rapowego pomorza dla tych którzy np. długo oczekiwali aż w końcu ktoś tutejszy będzie obok Braha, Analogii, reszty tych których słuchało się od zawsze i nie byli oni nawet z okolic pomorza. Wiesz, to siła rzeczy musiał być ruch, który napędzi w jakiś sposób popularność, tak mi się wydaje, jest zawsze kiedy wypuszcza się płyty ludzi z miejsca gdzie tych płyt się bardzo mało wydaje.
Eps: Wydaje mi się , że na pewno przez to jak zostali wydani przez Prosto materiał trafił do większej ilości słuchaczy.. Właśnie u nas tak jest, możesz wydać na prawde dobrą płytę, gdzie wszystko od podstaw ogarniasz na własną rękę, a ludzie tego poprostu nie sprawdzają, nie napędzają, nie wiem może myślą, że to kolejny przeciętny skład czy MC’s, jakich jest u nas wiele.
BD: Wzrosło i należało się chłopakom, myślę że już dużo wcześniej.

Kto według Was na polskiej scenie hip-hop’owej odgrywa teraz znaczącą rolę?
Eps:
Powiem Ci szczerze… cieszę się , że jakiś czas temu w mainstream mocno wbili się chłopaki z HiFi Bandy , czy Małpa. Bo pamiętam taki okres, że nikt nie słuchał nikogo oprócz Pezeta, Gurala, Peji… Peji, Gurala, Pezeta, więc potrzebna była swieża krew. W ogóle ostatnio przebił się Bonson, co też mnie mega cieszy. Więcej takich osób a scena będzie rozwijała się w dobrą stronę.
Dejwid: Ja myślę, że na pewno ze składów to Hifi Banda i Trzeci Wymiar. Raperów jest multum, ale jak miałbym wymienić kto ma znaczaca pozycje w rapie to na bank Ci o których Eps wspomniał wcześniej, no i TenTypMes. Myślę, że niedługo nadejdzie wymiana pokoleń, taka już kompletna i zobaczymy wtedy dopiero kto będzie odgrywał znaczącą rolę.
BD: Myślę, że Gural i Sokół (przede wszystkim marketingowo), Ten Typ Mes i Vnm. Ale tak jak chłopaki powiedzieli, dobrze życzę HiFi Bandzie, Bonsonowi, Medium’owi i Sitek ostatnio dobrze sobie radzi.

Czas leci do przodu, a hip-hop w naszym pięknym kraju wciąż żyje. Spytam Was jako słuchaczy – jak wspominacie moment kiedy pierwszy raz usłyszeliście rapowe nuty, a jak oceniacie dzisiejszy poziom tych starszych i tych młodszych raperów dopiero wchodzących w rapowy świat?
Dejwid:
Nooo dobre pytanie. Ja chyba trochę nietypowo, bo orałem Kazika Staszewskiego od 10 roku życia (cos tam do rymu pod perkusje, nie rozumiałem do końca ale była zajawa). A jeżeli chodzi o stricte rap to nie będę oryginalny jak powiem, że zaczynałem od Kalibra 44 i Liroya (jego słucham do dziś). Przegrywałem sobie na kasety nagrania i z walkmanem zasuwałem po dzielnicy wkuwając ich teksty na pamięć. Poziom? Oczywiście, że z biegiem lat się podwyższa… Ale kiedy dinozaury zaczynali to nie mieli wzorców żadnych poza YoMtvRaps czy jakimiś artykułami o amerykańskim rapie (jedno i drugie trudno dostępne). Dziś jest spoko naprawdę bo technicznie, tekstowo, produkcyjnie, realizacyjnie rap stoi na wysokim poziomie.
BD: Młodszych?.. patrząc na ”młode wilki wu jot” to daj Bóg żeby TAKA ‚wymiana pokoleń’ nigdy nie przyszła… wiadomo, że muzykę napędzają słuchacze i myślę, że słuchaczy Rapu w Polsce można podzielić na tych co ogarniają ‚Rap’, znają korzenie, mają słuch i prawdziwą zajawę, a druga część to ci co słuchają ksywek nie Rapu, sezonowcy, najczęściej 14-latki, które napędzają promocje takim jak B.r.o., bo tak jak on nie mają problemów w życiu i kompetnie mają w dupie czy to pop, rap czy inny nurt muzyczny.

A czy wiecie kto był pierwszym raperem w Trójmieście? Pytam z ciekawości, bo sam tego nie wiem. (śmiech)
Dejwid:
Nie mamy pojącia kto był pierwszym raperem w trójmieście, ale nie ma wątpliwości, że pionierami szerokopojętej zajawki hiphopowej w naszym rejonie byli Deluksi.
BD: … o kurcze nie wiem… czasami czuje się tak staro… więc może ja? (śmiech), żart, żart, też tak uważam, pionierami byli Deluksi.

Jak jest u Was z koncertami? Często macie okazje występować przed publicznością?
Eps:
Wiesz co, z koncertami bywa różnie.. Raz mamy taki okres, że naprawde trafia nam się ciąg koncertów tak jak teraz.. a raz jest totalny spokój i aż nas nosi, żeby się wyżyć na scenie, wszystko zawsze zależy od organizatorów, zaproszą – grasz, nie zaproszą, nie grasz. Wydaje mi się , że jak na ekipę, która ma na koncie jeden spontaniczny Mixtape, gdzie tak naprawdę nie było żadnej promocji, to gramy na prawdę często. Dejwid: Jest dokładnie tak jak Eps powiedział. Kiedy trafi się długi przestój i nagle mamy zagrać gdzieś to wypompowuje się do końca. Nie oszukujmy się, jak już raz posmakujesz koncertowej atmosfery to niełatwo od tego się uwolnić.

A jak oceniacie publikę i jakie Wam towarzyszą emocję podczas koncertów hip-hop’owych?
Eps: Publika jest mega, wielka piątka dla każdej osoby, która nas wspiera! Wiesz co?.. Trudno jest opisać, tak pokrótce emocje. Więc powiem Tobie, że jak już jesteśmy na scenie.. Przynajmniej w moim przypadku, totalnie się odcinam.. Jestem w innym świecie.. Trudne jest to do opisania, i przedstawienia osobom, które nie miały okazji stanąć przed setką osób, jak to miało miejsce na ostatnich koncertach…
Dejwid: Tak, publika bardzo często w całości bawi się razem z nami co jest na prawdę potrzebne przynajmniej dla mnie kiedy gramy. A jeśli chodzi o emocje to naprawdę mi chyba towarzyszą wszystkie… Od złości i rozczarowania niekiedy, do euforii i chęci rozniesienia wszystkiego. Ja bardzo lubię kontakt z publiką, kiedy krzyczą, podbijają teksty to mnie pozytywnie rozwala.
BD: Dlatego staramy sie ostatnio nagrywać choć chwilę ze sceny, jak to wygladą naszymi oczami i wrzucamy na Youtube serie pt. „Moja zajawka”, ale to tak bardziej już dla nas, z czystej jak sam tytuł mówi ”zajawki”.

Gdzie i kiedy w najbliższym czasie zobaczymy Was na koncertach? Może już macie jakieś plany na wakacyjne koncerty?
BD:
W najbliższym czasie zobaczycie nas 26 Maja na ”Drap Rap Festiwal” w Redzie, później to chyba 9 Czerwca na ”Keep Holiday” w Gdynii, następne 23 tego samego miesiąca w Starogardzie Gdańskim i 29 Czerwca w Sopocie na przegrubym melanżu, pierwszych Urodzinach High Time Label w Klubie Sfinks. Także gorąco zapraszamy! 🙂

Jak jest u Was z gotowaniem? Jedzenie przyrządzacie sami, ktoś Wam gotuje, czy jecie na mieście?
Dejwid: Ja uwielbiam gotować (najczęściej moje własne „przepisy”, które wymyślam często na poczekaniu), ale cały rok czekam i tak na pierogi babci.
Eps: (śmiech)… Stary, gdybyś miał się u mnie stołować , codziennie byłaby jajecznica (śmiech).. Ale poważnie, to przynajmniej u mnie jest tragedia.. Nie mam do tego smykałki. Dlatego chciałbym pozdrowić Panie z Baru mlecznego! No i oczywiście nic tak nie smakuje jak obiad, który przygotuje mama.
BD: Moja Siostra i Mama bardzo dobrze gotują, ale zdarza się, że na mieście jem, szczególnie po melanżach jakiś kebab u turka polaka 😉

Jak wiadomo Gdańsk i Gdynia nie darzą się sympatią jeśli chodzi o sportowe aspekty. Jak to jest między Wami raperami?
Eps:
Wiesz co, znam raperów, którzy kibicują Lechii i znam tych co kibicują Arce.. Ale szczerze mówiąc nie widzę antypatii przez to, kto komu kibicuje. Więc uważam, że jakieś uprzedzenia u nas są tylko wśród kibiców.. Więc nie widzę problemu w tym czy ktoś jest z Gdynii, Sopotu czy Gdańska. Jak, ktoś zachowuje się fair wobec nas.. to może liczyć na rewanż.
Dejwid: Tak, tu nie ma co łączyć sportu z rapem… Dwie inne dziedziny. Tu chodzi przede wszystkim o szacunek do osoby i musi to działać w dwie strony.
BD: Dobrze trzymamy sie z Akcją Spontan z Gdyni już tyle czasu i nigdy nawet nie padł temat kto komu kibicuje.. takie podziały są bez sensu.

Kilka dni temu pojawiła się zapowiedź trójmiejskiej wizji lokalnej. Ilu raperów w niej wystąpi i czy Primore weźmie udział w tym wydarzeniu?
BD:
To może ja odpowiem na przekór trochę, bo choć początkowo miałem być na tym projekcie to mnie nie będzie, owszem na Wizji pojawi sie Primore, a dokładniej Eps i Dejwid. Na całej Wizji z Trójmiasta pojawi się 15 raperów, większosć raperów to właśnie gracze z High Time, za produkcje odpowiedzialny jest Natz, za skrecze min. Dj Klasyk. Słyszałem całość i widziałem wstępną wersję klipu, więc mogę powiedzieć, że jak bardzo byś chciał to nie ominie Cię to 😉 A tak pozatym to słyszałem też Wizję Lokalną ze Starogardu Gdańskiego i też warto na nią czekać.

Wielkie dzięki za poświęcenie czasu, zostawiam Wam miejsce na to, co nie było powiedziane, a chcielibyście dodać. Pozdrawiam.
Dejwid:
Dzięki wielkie Ziom również. Myślę, że jak spotkamy się następnym razem to opowiemy o tym co nie było teraz powiedziane 😉 Pozdrówki.
BD: To ma wyjść po 21 maja? Więc pamiętajcie, że 26 maja jest Dzień Mam!!! One Love! Dzięki i Pozdro!
Eps: Dzięki wielkie, pozdrawiamy czytelników Rapportal.pl ! 🙂

Odwiedzajcie strony facebook:
http://www.facebook.com/rapportalpl
http://www.facebook.com/Fentrapportalpp

Rapportal Polskiego Podziemia logo 2012 - Kopia