Rapportal Polskiego Podziemia: Wywiad z Między Słowami

295071_321022477973076_816441940_n

Wywiad z dnia 12.03.2012r.

Siemanko! Dziś jesteśmy w Łodzi. Ekipa Między Słowami. Co u Was słychać?
Graf:
Wszystko dobrze, powolutku, dziękuję.
Eloz: A nieźle, właśnie skończyliśmy płytę.
Wadzik: Wszystko dobrze, jesteśmy zadowoleni z płyty.

Jest Was trzech: Graf, Wadzik oraz Eloz. Wcześniej każdy z Was nawijał osobno już od 2002-2004 roku, a w 2010 roku powstał sam zespół. W jakich okolicznościach postanowiliście stworzyć MiędzySłowami?
Graf:
Ciężko powiedzieć, stwierdziliśmy po pewnych wydarzeniach, że w takiej kombinacji będzie to brzmiało najlepiej, i będąc w trójkę będziemy w końcu robili to tak jak chcemy naprawdę. Tak też się stało, na co dowodem jest nasz projekt.
Eloz: Zespół powstał kiedy przez różne okoliczności zostaliśmy, że tak powiem na lodzie jeśli chodzi rap. Ufaliśmy sobie, znaliśmy się już wcześniej długi czas, i jakoś tak wyszło. Ja jestem bardzo zadowolony.
Wadzik: Cała idea powstała spontanicznie. Zdecydowanie opłacało się działać razem, to była dobra decyzja.

W Waszej biografii wyczytałem, że nie ma sensu wymieniać nic co powstało przed 2009 rokiem. Odcinacie się od przeszłości?
Graf:
W pewnym sensie tak, wcześniejsze nagrywki nie nadawały się do pokazania szerszej publiczności, tak myślę . I dobrze, że tego nie zrobiliśmy. (śmiech)
Eloz: Od przeszłości raczej się nie odcinam, ale nie jestem pewien czy byłbyś w stanie przesłuchać do końca chociaż jeden kawałek w moim wykonaniu z tamtych lat (śmiech). Te numery były po prostu kiepskie.
Wadzik: Chcemy zacząć nowy etap. Nie było do tej pory sensu publikować czegokolwiek wcześniej. Wiele osób rzuca się na głęboką wodę zanim w ogóle osiągną jakiś poziom.

Już dobrych, ładnych parę lat siedzicie w hip hop kulturze. Jak wspominacie ten przebyty czas?
Graf:
W dwóch słowach – Bardzo Fajnie!! Długo szlifowaliśmy styl i umiejętności jako mc i zarówno producenci. Cały ten przebyty czas to sterta dobrych lekcji i wspomnień.
Eloz: Był to też skomplikowany okres jeśli chodzi o życie osobiste, czas najbardziej chorych jazd, poznawanie życia w pewnym sensie, słychać to zresztą na płycie tak sądzę.
Wadzik: Przebyty czas wspominamy bardzo miło. Był to czas fascynacji tą muzyką i szlifowania umiejętności.

Singiel „Po co ci ten pośpiech” z Waszej pierwszej płyty pt. „Nazwij to jak chcesz” niedawno doczekał się klipu. Obraz przypomina lata 90., a z czym idzie starą szkołę rapu. Czy to jest Wasz znak rozpoznawczy?
Graf:
Zdecydowanie tak! Wiesz, sprawa wygląda tak, że ilekroć słuchasz jakiś wywiadów czy czegoś raperzy mówią tam, że wracają do korzeni choć niekoniecznie jest to słychać.. Bynajmniej dla mnie.. MiędzySłowami wracają do korzeni i myśle, że to słychać dobitnie zarówno jeśli weźmiesz na wzgląd warstwę tekstową ,muzyczną jak i flow.
Eloz: Stara szkoła rapu jest napewno naszym elementem rozpoznawczym, mało kto robi dziś oldschool w podobnej postaci jak dajmy na to 15-20 lat temu w stanach. Jeśli chodzi o obraz, była to koncepcja Arka Kowalczyka, który praktycznie w całości poza kilkoma pomysłami zajął się realizacją tego teledysku. Za nasz znak rozpoznawczy na przód wysunąłbym jednak bardziej flow niż sam klimat teledysków czy kawałków.
Wadzik: Taki mamy klimat, od samego początku założyliśmy, aby robić coś takiego jak robimy, i chcemy w to dalej brnąć.

Szykujecie kolejny klip do któregoś kawałka z płyty, czy przystajecie przy jednym? G
raf:
Coś jeszcze bankowo Wam pokażemy, ale wszystko z czasem. Bądźcie czujni!
Eloz: Na pewno co najmniej jeden teledysk do płyty jeszcze powstanie, ale nie potrafimy na tą chwilę powiedzieć kiedy ani do czego.
Wadzik: Moim zdaniem słuchacze powinni pomóc nam w rozstrzygnięciu, który kawałek powinien ich zdaniem doczekać się teledysku.

Momentami nagrywacie nawet psycho-rap. Ostatnimi czasy brakuje takiego stylu rapowania. Czy nie obawiacie się, że przez taki styl będziecie mieć mniej słuchaczy?
Graf:
Przede wszystkim robimy taki rap jaki wg nas powinien być. Mamy swoją wersje tego. Nie da się dogodzić wszystkim i trafić do każdego środowiska, także trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Robimy swoje i fajnie jeśli komuś się to podoba, a jeśli nie to trudno…
Eloz: Nie jest to dokładnie psycho rap, myślę, że nie ma co tego szufladkować, co najwyżej w niektórych numerach słychać podobny klimat. Właściwie nigdy nie celowaliśmy w niczyje gusta. Były pewne obawy czy ludzie w ogóle będą chcieli słuchać czegoś takiego, ale póki co płyta przyjmuje się dobrze, zresztą czas pokażę, to dopiero sam początek.
Wadzik: Staramy się rozwijać w taką stronę, aby w formie którą zrobimy odnalazło się jak najwięcej osób. Poza tym w Łodzi brakuje takiego rapu, jest tylko paru graczy rozsianych gdzieś po Polsce, którzy robią coś podobnego.

Płyta MiędzySłowami, pt. „Nazwij to jak chcesz” jest pełna osobistych przeżyć, za czym idą emocje. Ciężko było Wam nagrać ten album nad którym prace trwały ponad dwa lata?
Graf:
Problem leży w kwestii organizacyjnej, która spowalniała nasze poczynania. Choć myślę, że ten cały czas nie poszedł na marne i bynajmniej ja jestem usatysfakcjonowany z owego krążka.
Eloz: Samo nagrywanie tego wszystkiego ani pisanie o tym nie było trudne, każdy przez ten czas miał po prostu swoje sprawy i ciężko było czasem skończyć nawet pojedynczy numer. Jesteśmy zdecydowanie najbardziej nieogarniętym składem w Łodzi. (śmiech)
Wadzik: Nie było nam ciężko, jednak, aby zebrać wszystko do kupy i nagrać to, potrzebowaliśmy ogrom czasu.

Nie chcę tutaj oceniać, ale moim faworytem z płyty jest kawałek, pt. „Zabiorą dni”. Z którego numeru Wy jesteście najbardziej zadowoleni?
Graf:
Jak dla mnie nr.1 to kawałek „Nazwij To Jak Chcesz”.
Eloz: 2. „Każde Słowo”, zdecydowanie.
Wadzik: Moimi ulubionymi kawałkami z płyty są „O jeden rok mam więcej”, „Ego”, „Obejmij mnie” i właśnie „Zabiorą dni”.

Czy po pierwszej Waszej wspólnej płycie będziecie kontynować projekt MiędzySłowami dalej? E
loz:
Pewnie, że tak. Na pewno wyjdzie niedługo kolejna płyta, już teraz trwają nad nią prace, ale zrobimy ją w naszym tempie, póki co oddajemy w wasze ręce aktualny materiał.
Graf: Co to za pytanie? (śmiech) Oczywiście, że tak!
Wadzik: Jak najbardziej.

Należycie do Centrum Eudezet Label, który jest położony w samym centrum Łodzi. Jak Wam się współpracuje z tym Label’em?
Graf:
Na tą chwile przebiega wszystko pomyślnie, choć przyznam, że to trwa za krótko by cokolwiek tu mówić. Jest git i mamy nadzieję, że będzie git! C.E.L!
Eloz: Współpraca póki co przebiega jak najlepiej, ale na tą chwilę nie da się powiedzieć nic więcej, czas pokaże. Na razie jaramy się.
Wadzik: Póki co za wcześnie na takie pytanie, bo dopiero zaczęliśmy jakby razem współpracować.

Przeglądając internet wynalazłem taką informację, że publiczność w Łodzi jest „trudna”. Jak Wy możecie się dostosować do tego stwierdzenia?
Graf:
Ja odwołam się do pytania nr.7. Niemożliwym jest trafić w każde ucho, każdy ma inne gusta, a o tym się nie dyskutuje ponoć.
Eloz: Rzeczywiście istnieje niestety w Łodzi takie zjawisko jak ogólnie pojęta obojętność na rap. Wiadomo nie można zaszufladkować w to wszystkich, ale fakty są takie, że jak jest jakiś koncert w Łodzi, ludziom nawet nie chce się przyjść. A jak już są, to głównie osoby, które przyszły pod scenę z kimś żeby tej osobie nie było przykro, no i klimat jest jaki jest. Nawet organizatorzy nie chcą już robić w tym mieście żadnych imprez hiphopowych, bo to się po prostu nie opłaca. Graliśmy do tej pory kilka razy poza Łodzią, i klimat w mniejszych miastach, czy w ogóle gdziekolwiek indziej jest nieporównywalnie lepszy. Ale da się ostatnio zauważyć powrót tej muzyki do łask odbiorców, głównie dzięki młodemu pokoleniu które chce jakoś jeszcze wspierać tą kulturę w tym mieście.
Wadzik: Ciężko trafić w gusta tak, aby dotrzeć do każdego.

Dzięki za rozmowę dla RAPPORTAL.PL Trzymajcie się!
Graf:
Wszystkiego dobrego! Zachęcamy wszystkich do śledzenia tego co robimy.
Eloz: 3maj się również. Dziękujemy za wywiad.
Wadzik: Siema!!

Odwiedzajcie strony facebook:
http://www.facebook.com/miedzyslowamildz?ref=ts
http://www.facebook.com/rapportalpl
http://www.facebook.com/Fentrapportalpp

Rapportal Polskiego Podziemia logo 2012 - Kopia