Rapportal Polskiego Podziemia: Wywiad z Feto

 eytfghjk

Wywiad z dnia 10.02.2012r.

Tym wywiadem rozpoczynamy nowy cykl  „RAPORTAL POLSKIEGO PODZIEMIA”, który przybliży Wam działaność undergroundowej sceny. Dedykujemy go czytelnikom ciekawych nowych postaci, hisotorii, ciekawostek i poglądów. Gwarantujemy, że przemierzymy całą Polskę, od morza, aż po góry, abyście mogli znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy, więc do pierwszej rozmowy z reprezentantem Trójmiejskiej sceny – FETO. Prowadzi FentFT.

Siemanko. Na początku chciałbym, abyś się nam przedstawił. Jakie miasto, jaki rejon Polski reprezentujesz i jak zaczęła się Twoja zajawka na rapowanie?
Feto: Siemanko, witam czytelników rapportal.pl z tej strony Feto. Od urodzenia mieszkam w Trójmieście. Zajawka na rapowanie przyszła dosyć naturalnie. Środowisko, w którym żyłem oraz zwyczajna chęć pokazania swojego punku widzenia miały swoje podłoże w tym, że zacząłem pisać teksty i nagrywać. Czerpałem z tego ogromną satysfakcję, choć były to pierwsze podrygi i szlify a kawałki brzmiały jakby były nagrywane na jamniku.

Pierwsza Twoja solowa EPka pt. „Incognito”, to rok 2008. Na płytę dograli się dobrzy gracze jak: Dwa Zera, czy Stylistyka, a za jeden z bitów odpowiada Siwers (Bez Cenzura, REPOSTA). Jak doszło do współpracy z tymi osobami i jak wspominasz czas przebyty na pracę nad tą EPką?
Feto:
Minęły już 4 lata od wypuszczenia tej Ep’ki, ale z tego co pamiętam był to dosyć intensywny okres twórczy. Bardzo chciałem nagrać swój pierwszy solowy materiał. Historia z gośćmi na płytę była bardzo prosta. Z Dwoma Zerami spotykałem się na koncertach czy różnego rodzaju imprezach. Widziałem ich wkład i zaangażowanie w Trójmiejską kulturę hip – hopu. Szalone wolne style Raka i Tomasiny plus czarodziejskie i wręcz chore skrecze i gra dj Wojaka czy dr. Fatalnego zrobiły na mnie wrażenie.  Zaprosiłem ich na płytę i zgodzili się. Z nieistniejącym już składem ‘Stylistyka’ widywałem się praktycznie codziennie przy nagrywkach w studiu i przy przysłowiowej osiedlowej ławce. Wspólny kawałek był tylko kwestią czasu. Współpraca z Siwersem odbywała się niestety tylko drogą internetową. Napisałem do Przemka czy nie udzielił by wsparcia w postaci wyprodukowania numeru na płytę. Przesłałem mu wcześniej swoje dotychczasowe kawałki i zgodził się.

Nawiązując jeszcze do pytania wyżej. Czy EPka „Incognito” odbiła się dużym echem w samym Trójmieście i innych miejscach? Było zainteresowanie na tą produkcję?
Feto: Osobiście nie odczułem jakoś mocno by tamten materiał odniósł jakiś większy sukces w Polsce. W samym Trójmieście otrzymywałem sygnały mówiące o tym, że Incognito ma słuchaczy.   W 2011 roku Twoja nowa płyta pt. „Z podwórka do studia” była już na ukończeniu. Powstał klip promujący do kawałka „Słów dobór i dróg”, do którego to zdjęcia powstawały w 2010 roku. Co jest powodem przedłużania się wciąż premiery tej płyty? Feto: Powodem były ciągłe poprawki, które nanosiłem na płytę. Nagrane świeże numery, wykluczały te starsze. Zmieniający się producenci i brak zdecydowania na które numery postawić spowodował takie opóźnienie.

Czy możesz już zdradzić nam więcej informacji o płycie „Z podwórka do studia”?
Feto:
Płyta będzie zawierać 12 numerów i ukaże się nakładem High Time Label. Za bity odpowiedzialni są: LCF, Gajos, Skubi , Leh, Młody GRO, a zwrotki na projekt dograli RDW z nie istniejącej już Analogii i reprezentant Aptaun Records, Tomiko.

Znalazłem ciekawą informację i myślę, że warto abyś o niej opowiedział kilka słów jako reprezentant północnych terenów, a mam tu na myśli „Projekt Północ”. Czym jest, kto należy i jakie ma zadania ten projekt?
Feto:
Projekt Północ to inicjatywa zrzeszająca ludzi związanych z kultura hip-hop z Północnej Polski. Ma na celu promowanie nowych projektów, a mam na myśli wszystkie elementy tej kultury od tańca, turntejblizmu, graffiti po rap.

27 stycznia ukazała się w serwisie YouTube zapowiedź teledysku pt. „Stawiam na to”, a już 3 lutego odbyła się premiera klipu. Czy to drugi teledysk promujący płytę o którą Cię pytałem wcześniej, czyli „Z podwórka do studia”?
Feto:
Tak, jest to drugi teledysk promujący płytę. Nagraliśmy go już dosyć dawno temu, bo w ostatnie dni lata, a przesunięcia związane z płyta sprawiły, że wyszedł dopiero teraz. Jeżeli rozmawiamy już o teledyskach to mogę także zdradzić, że mamy nakręcony już trzeci klip z gościnnym udziałem RDW, członka Trójmiejskiej Analogii. Teledysk jest zmontowany i czeka na odpowiedni moment by ujrzeć światło dzienne.

Czytam przeróżne komentarze o Twoim rapie i trafiłem na jeden, bardzo ciekawy moim zdaniem komentarz. Pozwolę sobie go zacytować: „Dziwie się, że Prosto ma w swoich szeregach (nie ujmując im niczego) np. Dwa Zera, a Feto, który w moim odczuciu pasuje do tego Labelu idealnie, jest niezauważony”. Jak odniesiesz się do tego typu komentarzy? Czy fani na koncertach kojarzą Twoją osobę?
Feto:
Miło mi, że ktoś docenia moją pracę i uważa, że powinienem być „zauważony”. Jeżeli człowiek wierzy w siebie i dostaje sygnały od otoczenia, że to co robi ma jakąś wartość to dodatkowo motywuje do dalszego działania. Myślę ,że najistotniejszymi kwestiami jest to by robić to co się robi zgodnie z sumieniem i ciągłym progresem, a profity obojętnie w jakiej postaci czy to hajs czy wydanie płyty przez zajebistą wytwórnie przyjdą z czasem. Trzeba być najlepszym i nie osiadać na laurach.

Gdzie w 2012 roku będziemy Cię mogli usłyszeć na gościnnych zwrotach?
Feto:
W tym roku udzieliłem się na Mixtapie Gedza, którego płytka niebawem ma się ukazać,, a także nagrałem zwroteczkę na „Czteropaku” Chudiniego. W planach jest także Mixtape High Time, gdzie na pewno też będzie można znaleźć moje wersy.

Coraz większy rozgłos w Polsce ma Trójmiejska scena Hip Hop. Czym według Ciebie może być to spowodowane?
Feto:
Myślę, że jest to spora zasługa płyt wypływających na legalną scenę począwszy od Braha i DwóchZer. Następnie świeżo powstały label High Time z bardzo dobrze przyjętą płytą Hucza. Spore wsparcie daje także Projekt Północ, który dodatkowo nakręca całą tą spiralę. Dużym czynnikiem jest także ilość i jakość wychodzących teledysków.

Dzięki Ci za poświęcony czas na wywiad. Ostatnie linijki zostawiam Tobie…
Feto:
Niebawem wychodzi moja solowa płyta. Zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł „Z Podwórka Do Studia”. Pozdrawiam!

Odwiedzajcie strony facebook:
http://www.facebook.com/FetoMiejskiDystrykt
http://www.facebook.com/rapportalpl
http://www.facebook.com/Fentrapportalpp

Rapportal Polskiego Podziemia logo 2012 - Kopia