Kobiety od dawien, dawna są główną inspiracją twórców. Poeci, pisarze, piosenkarze – oni wszyscy czerpią natchnienie z naszej każdej, najdrobniejszej cechy. Raperzy również nie odstają w tym temacie. Sposób opisywania kobiet ewoluuje wraz z rozwojem polskiego HH. Myślę, że czasy, kiedy kobieta była opisywana wulgarnie, tylko i wyłącznie jako obiekt seksualny np. jak w utworze Liroya – A je**ć mi się chce lub Peji – Hip Hop Honeys, możemy uznać za przeszłość. Pierwsze zauroczenie amerykańskimi teledyskami, przesyconymi seksem i bogactwem przeminęło a Polscy raperzy nabrali pewnego rodzaju wrażliwości i umiaru. Chociażby Hary w numerze Lejdi$, neguje kobiety lekkich obyczajów, które pociąga banknot „Najbardziej lubię młodsze, w moim wieku i starsze, ale tymi, które chcą za to hajs zawsze gardzę” „Możesz mieć buźkę jak milion dolców, a czy ja wyglądam jak kantor?” – to tylko dwa z licznych wersów, które o tym świadczą. Nawet Peja przechodzi przemianę i „poszukując ideału” dokładnie sprawdza każdy typ kobiety. Każda z nas jest zupełnie inna i w dość banalny sposób numer ten to pokazuje. Bądź co bądź, bardzo przyjemny numer, który łatwo się zapętla.

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

 

Numerem, który znajduje się w naszej ścisłej czołówce jest Laikike1- Aniatomia. Już sam tytuł przyciąga uwagę, i przez zastosowaną grę słowem narzuca tematykę utworu. Laik cierpiący po utracie swego ideału, opisuje trudy rozstania i wychwala doskonałość swojej ex – „Definiujesz doskonałość, urodziłaś się w tych pumach Nie ma drugich takich stóp nikt, jesteś jedna Anatomia twoich kolan stylem przypomina wersal Jesteś dla mnie bożą iskrą, falą cudów Kiedyś nasza była przyszłość, dziś podnoszę ją z gruzów.”  Najeżony trafnymi wersami utwór nie może się znudzić.

Naturalne piękno

 

Kolejnym kawałkiem, bez którego nie wyobrażamy sobie tego artykułu jest Dejan – Naturalne piękno. Łatwy w odbiorze, przyjemny bit, dodaje wiary w normalność tego świata „Wzrok, który sprawi, że każdy ją ceni a Ty widząc ją pewnie chciałbyś się żenić. To naturalne piękno, o którym marzysz jak dziecko kobieta przy której z chęcią mogę odejść stąd.” Rozpisywać się o nim nie będę, każdego kto nie słyszał odsyłam do YT (Polecam sprawdzić cały mixtape „Kielce się walą”) Nie tylko Dejan docenia naturalność, wystarczy przesłuchać pierwszą zwrotkę numeru Stać nas Inflacji żeby się w tym utwierdzić. `Możesz wbić się w Superstary i spiąć włosy w kucyk Powiedz, że ten świat jest nasz i masz dosyć ludzi`- w pierwszej zwrotce, poszukuje swojej Megan Fox, nie mającej słabości do banknotu, z którą będzie mógł zobaczyć lepszy świat. Zdecydowanie polecam!

Kobieta idealna

Warta uwagi jest Jekaterina Planeta, która pochodzi z albumu „Sygnał” wydanego w 2011 roku. Numer o jego kobiecie idealnej, ”może gdzieś czeka Jekaterina z marzeń”. Motyw Jekateriny bardzo często powraca w jego innych tekstach, np. w Panie „Nigdy! Jekaterina będzie piła zimną kawę z innym” źródłem tego wersu, jest ten oto fragment z Jekateriny „a Jekaterina śpi sama, sama zasypia, w końcu zaśnie z moim wrogiem”. Numer warto znać, po 1. jest genialny sam w sobie, po 2. bez znajomości jego, ciężko dobrze pojąć resztę jego twórczości. Nie zastanawiajcie się jednak, kim jest tytułowa Jekaterina. Jak sam Planet tłumaczy, Jekateriny nigdy nie było, nigdy nie poznał kogoś o takim imieniu – to tylko i wyłącznie odzwierciedlenie jego pragnień i potrzeb. Jak widać mocno zakorzenione, skoro tak często do niej powraca.

Nie mogło się obejść tutaj bez Pyskatego – Matki, Żony i Kochanki. Od wcześniej wymienionych różni się tym, że klasyfikuje kobiety na nasze 3 najważniejsze role – matki, żony i kochanki Każda zwrotka zajmuje się innym etapem, zaczynając od matki, przechodząc do żony i kończąc na kochance – w tym przypadku muzyce. Mocno podkreślona rola, jaką kobiety odgrywają w życiu każdego mężczyzny. ” Kobiety – z nimi źle, bez nich gorzej. Z czasem żyć już bez nich nie możesz” – prawda stara jak świat, a ciągle trafna.

Kobieta w kontekście metamorfozy mężczyzny

Rolę jaką kobieta odgrywa w metamorfozie mężczyzny zobaczymy w numerze HaryegoPrzebiśnieg”. Z zagubionego, mocno imprezującego chłopca, który nie szuka stałego uczucia, do dojrzałego mężczyznę, który nabiera siły. Wszystko dzięki „przebiśniegowi”, który poznaje.  Oczarowany jej intelektem, poległ w tej walce.

Nasz krótki przegląd zakończę numerem Zkibwoya- Młoda. Jawi się nam on jako odpowiedzialny mężczyzna, który swojej kobiecie chce zapewnić wszystko. Zakochany w  jej dumie i intelekcie, jest w całości jej – nie chce się uwolnić z sieci w które go schwytała. Dobry rap, na przyjemnym bicie prosto z podziemia.

Relacje damsko-męskie w HH

Reasumując – polscy raperzy z coraz większą wrażliwością podchodzą do relacji damsko-męskich i wizerunku kobiety. Zauważają jej ważną rolę w ich życiu, uporczywie szukają swego ideału. Podkreślają jak ważną rolę odgrywa INTELIGENCJA i TEN BŁYSK W OKU. Przemija moda, gdzie raper musiał być twardym alvaro,  bez uczuć – dzisiaj, większość z nich nie boi się mówić otwarcie za co kocha swoje kobiety i opowiadać o tym, jak bardzo są  bezbronni wobec nich. Przedstawicielki płci piękniejszej powracają w roli muzy, natchnienia, której najmniejszy szczegół jest inspiracją do kolejnego wersu. Wbrew pozorom, ceniona jest naturalność – „bo sztuczność jest tylko oznaką słabości, a słabość nie jest dla nas, bardziej nie da się uprościć” Do ostatecznego podsumowania użyję ponownie cytatu Pyskatego: „Kobiety – z nimi źle, bez nich gorzej. Z czasem żyć już bez nich nie możesz” czy nam się podoba czy nie – tak już pozostanie.

Rap Portal – Rap, HipHop & Skateboard

RapPortal.pl to nowa odsłona serwisu informacyjnego poświęconego muzyce rap, hip-hop oraz kulturze skateboardowej – dla wszystkich tych, którzy wiedzą o co chodzi i jarają się tym klimatem tak, jak my. Będziemy pisać o nowościach z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a także o trendach i lifestyle wśród deskorolkarzy i snowboardzistów – All 4 Sk8!

PARTNER SERWISU

Skate-Europe = skateshop online

Przeglądaj wpisy