Powszechnie wiadomo, że muzyka nieustannie ewoluuje. Z tego względu wyróżniamy etapy rozwoju gatunków muzycznych oraz nowe style. Hip-hop nie jest tu wyjątkiem, a jego pierwsza faza to właśnie „oldschool”.

Bronx kolebką hip-hopu

Terminem „oldschool” określa się najwcześniejsze komercyjne nagrania muzyki hip-hopowej, które miały miejsce na przełomie lat 70. i 80. W nowojorskim Bronksie pod koniec lat 70. dyskoteki stały się dość niebezpieczne, więc popularność zyskały tzw. „block parties”, czyli imprezy uliczne organizowane w dzielnicach. To tam, podczas muzycznych i tanecznych improwizacji miejscowych narodził się hip-hop. Na początku zapętlano konkretne frazy rytmiczne za pomocą gramofonów tworząc bity, do których później doszło rapowanie, czyli rytmiczne wypowiadanie rymowanego tekstu.

„Stara szkoła”

Jako faza hip-hopu, old-school odznacza się typowymi dla okoliczności swojego powstania cechami. Charakterystyczna jest raczej prostsza od późniejszego hip-hopu technika rapowania. Ówcześni artyści zawierali w takcie muzycznym zazwyczaj tylko kilka sylab, używali prostego rytmu i rapowali w umiarkowanym tempie. Sama tematyka utworów odnosiła się głównie do imprezowania, dobrego spędzania czasu i zabawy, co jest świetnie zauważalne na nagraniach, gdzie często słyszalne są odgłosy imprezy. Pierwszym prawdziwym hitem, który idealnie oddaje cechy swojego stylu, była piosenka zespołu The Sugarhill Gang „Rapper’s Delight” z roku 1979. Mówi się, że to właśnie ten utwór przedstawił hip-hop szerszej publiczności.

Dziedzictwo, „nowa szkoła”

Ale old-school to nie tylko imprezowa estetyka. Wywodzą się stąd „battle rap”, czyli pojedynki raperów, a także improwizacyjny „freestyle rap”, które przetrwały w muzyce hip-hopowej do dzisiaj. Za cezurę old-schoolu uznaje się rok 1984. W tamtym czasie hip-hop zmienił się na tyle, że zaczęto mówić już o „new school” – piosenki stały się krótsze, zaczęły opowiadać o sytuacji społeczno-politycznej, widoczne były wpływy innych gatunków.

Pomimo że nie trwał długo, old-school hip-hop wzbudza nostalgię i sentyment wśród słuchaczy. Chwytliwe bity, kultura tańca, zabawa i beztroska natura sprawiają, że fani oddając hołd tej muzyce, odkrywają ją na nowo również i dziś.

Rap Portal – Rap, HipHop & Skateboard

RapPortal.pl to nowa odsłona serwisu informacyjnego poświęconego muzyce rap, hip-hop oraz kulturze skateboardowej – dla wszystkich tych, którzy wiedzą o co chodzi i jarają się tym klimatem tak, jak my. Będziemy pisać o nowościach z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a także o trendach i lifestyle wśród deskorolkarzy i snowboardzistów – All 4 Sk8!

PARTNER SERWISU

Skate-Europe = skateshop online

Przeglądaj wpisy