Wywiad z Temate!

RAPPORTAL.PL prezentuje wywiad z wrocławskim raperem Temate, który w maju bieżącego roku wydał album „Tematycznie” nakładem niezależnej wytwórni muzycznej Lucky Dice Music. Zapraszamy do lektury.

1385006_662533207112826_752658212_n

Premierę „Tematycznie” porównujesz do dnia sądnego. Jakbyś w paru zdaniach mógł opisać to wszystko co działo się wokół tego albumu? Dodatkowo w Alibi obył się premierowy koncert, który promował to wydarzenie. Frekwencja dopisała?

Temate: „Tematycznie” to bez watpienia mój najlepszy album. Ci którzy przesłuchali go, w większości wydają pozytywne opinie i są zwykle na tak. Wydaje mi się, że spośród osób, które wypowiadają się negatywnie, wiele jest takich, które słyszały jeden, lub dwa numery. Nie zmienia to faktu, że każdy ma prawo do własnej opinii; propsy cieszą, hejty mobilizują do pracy nad sobą. Równowaga musi być 🙂

VNM na swoim facebook’u informował, że zwrotka do „Gdyby sille się sprzedawały” pochodzi jeszcze z 2011 roku, a Fazi JR, że podkład do „Powiedziałem nara” ma ponad 3 lata. Co złożyło się na tak długi proces twórczy? Dlaczego początkowo planowa premiera z lutego została przełożona na maj 2013?

Temate: Na płycie jest kilka utworów, które powstały dość dawno, ale pasowały mi do koncepcji krążka i nadal je lubiłem dlatego zostały. Co do obsuwy z wydaniem… Nie ma rapu bez obsuwy 😉

YouTube Preview Image

Na „Tematycznie”, które notabene trwa 40 minut, dostajemy tyle gościnnych udziałów ile utworów. Przez to płyta zróżnicowana jest stylistycznie. Jednak w takich sytuacjach pojawiają się zarzuty o ciągniecie promocyjne albumu przez gości. Jak odeprzesz takie zarzuty?

Temate: Starałem się by co drugi kawałek był solowy, i tak jest w zasadzie pomijając jakiś numer który jest solo, a dograny jest tylko refren. Wystarczy spojrzeć na niektóre albumy polskich (że o amerykańskich nie wspomnę ) zawodników i na featy. Ilość gości jest w nich podobna, a bywa że i większa i nie widziałem by ktoś zgłaszał zażalenia. Na pewno zaprosiłem czołówkę polskich raperów i skupiają oni bez wątpienia uwagę w niektórych kawałkach, bo ciężko by tak nie było w przypadku postaci kalibru Tedego. No cóż, ja się cieszę, że było mi dane z nimi nagrać, a jeszcze bardziej że udało się zrobić fajny kawałek. Reszta jest drugorzędna

Kontynuując wątek. Mocno jesteś zintegrowany z wrocławską sceną. Haju, Smaku, Sitek, Buszu, Mesajah. Wspólne nagrania odbywają się na stopie koleżeńskiej? Oprócz tego ostatnio młode pokolenie przewinęło „Witamy w 71 Wrocław”. Wyhaczyłeś zawodników wartych uwagi?

Temate: Ze wszystkimi raperami, których wymieniłeś znamy się i utrzymujemy intensywne bądź mniej intensywne kontakty 🙂 No ja cały czas obserwuje naszą scenę i kibicuje młodym, bo każdy stawiał kiedyś pierwsze kroki i wiem jak trudno się wybić, tym bardziej w czasach zalewu różnych produkcji. 71 na zawsze w sercu! 🙂

„Tematycznie” jest bardzo zróżnicowane stylistyczne. Taki był zamiar, aby na jednym albumie znalazło się reggae połączone z piszczałami oraz klimatyczne sample, czy wyszło to „w praniu”?

Temate: Jasne, słucham różnej muzyki i lubię łączyć różne gatunki. Muzyka jest językiem wszechświata, można wyrażać się przez nią w różnych formach i fajnie, że istnieje taka różnorodność.

YouTube Preview Image

Domyślam się, że tryb melanż nie jest Ci obcy. Ważną rolę w twoim życiu odgrywają używki? Zdarza Ci się pisać teksty będąc nietrzeźwym?

Temate: Jeśli chodzi o używki to wszystko jest dla ludzi, ale warto zachować umiar. Czasem go brak, ale walczę z tym 😀 Co do tekstów to piszę zawsze na trzeźwo.

„Miejski styl bycia” wyszedł jeszcze pod auspicją Step Records, kiedy ta wytwórnia stawiała pierwsze kroki na rynku wydawniczym i była tak naprawdę cieniem potężnej firmy jaką jest obecnie. Jak wspominasz tę współpracę ? Czym różni się „rodzinnie” prowadzone Lucky Dice Music od dawnego Step Records ?

Temate: Step Records to profesjonaliści i miło wspominam współpracę, pomimo wielu błędów, których ciężko było się ustrzec z racji krótkiego stażu na rodzimej scenie. Wszyscy uczymy się cały czas. Co do różnic to na pewno, to że Lucky Dice jest na miejscu 😉

 „O jeden joint za daleko” był ściśle limitowanym mixtapem, który teraz bardzo ciężko dostać. Planujesz reedycję tego projektu? Będzie w przyszłości bawił się w wydawanie mixtape’ów, czy była to jednorazowa opcja?

Temate: Nie planuję reedycji, a jeśli chodzi o mixtapy to jest to akcja spontaniczna z reguły, a takowe ciężko planować 😉 Czas pokaże.

Jak wspominasz czasy Supa Skillz? Shot i Człowień cały czas istnieją w rapowym półświatku, a co się dzieje z Paciwem i DJ Klimatem?

Temate: Jest w planach wydanie nowego Supa Skillz, ale na razie nie będę mówi ł nic więcej co by nie zapeszać!

YouTube Preview Image

W swojej twórczości często odnosisz się do literatury : „Nieznośna lekkość bytu”, czy postać Witkacego to przykłady pierwsze z brzegu. Pochłaniasz sporo książek? Masz swoje ulubione tytuły, które ukształtowały twoje poglądy?

Temate: Czytam cały czas, bo książki to zebrana w formie pisemnej mądrość. Szkoda nie czerpac z takiego źródła. Jest wiele książek, które są dla mnie ważne, lubię w szczególności rosyjską powieść z XIX wieku. Dostojewski, Gogol, Tołstoj itd. Klasa sama w sobie.

Studiowałeś politologię. Myślisz, że twoje wykształcenie przekłada się teraz na wykonywany „zawód”. Żyjesz rapem, czy żyjesz z rapu? A może dwa w jednym?

Temate: Studiowanie politologii było bardziej z pasji niż z chęci przygotowania się do zawodu. To były interesujące dla mnie studia, i cieszę się , że udało mi się je skończyć. Muzyka to również pasja a nie sposób zarobkowania, choć nie powiem, że nie cieszy jak wpadnie parę złotych 🙂

Widzę, że mocno eskalujesz szeroko pojęty patriotyzm, który połączony jest z prawicowymi poglądami. Myślisz, że takie projekty jak „Panny wyklęte”, albo „Niewygodna prawda” Tadka mają sens i mogą odnieść sukces w dzisiejszym, konsumpcyjnym świecie? A jakie masz zdanie na temat metamorfozy Medium, albo treści serwowanych przez księdza Jakuba Bartczaka? Rap to dobre miejsce dla takiego przekazu?

Temate: Patriotyzm to postawa, która powinna być niezależna od poglądów. Mnie nie interesuje czy ktoś ma je lewicowe, czy prawicowe, bo co to ma wspólnego z miłością do Ojczyzny, czy dumą i zainteresowaniem jej historią? Patriotyzm powinien łączyć Polaków bez względu na przekonania. Szkoda, że tak nie jest. Co do takowych treści to myślę, że rap to idealne miejsce dla takiego przekazu 🙂

YouTube Preview Image

Rok 2013 miał być rokiem projektów spod szyldu LDM. Twój materiał ukazał się z lekką obsuwą, a jak z pozostałymi członkami labelu?  Buszu od czasu „EP Demo” nie wydał nic konkretnego, a Sitek dostał łatkę Erosa, który dogrywa gościnne udziały, a o płycie nic nie wiadomo. Kiedy możemy się spodziewać jakiś materiałów od was?

Temate: To już pytanie nie do mnie 🙂

Czego Ci życzyć na polu artystycznym, a czego w życiu prywatnym?

Temate: Na polu artystycznym to, aby ciągle się rozwijać.  A w życiu prywatnym? Zdrówka chyba przede wszystkim,  bo jak będzie dopisywało to damy radę! 5

tematycznie

Zamów płytę Tematycznie klikając TUTAJ!

Temate na facebooku : ZOBACZ!

Wywiad przeprowadzony dla RAPPORTAL.PL

Gościem był TEMATE