Wywiad White House!

Już jutro (14 maja) premierę będzie miała płyta duetu White House – „Kodex V”. O produkcji i paru innych rzeczach przeczytacie w naszym wywiadzie!

White_House_Records_-_Kodex_5_Elements_-_front

Nie uważacie, że Kodex IV przeszedł nieco bokiem? Gdzie upatrujecie przyczynę?

Nie. Czemu? Był trochę problem z promocją, bo nasz ówczesny wydawca niczego nie zrobił i musieliśmy się tym zając sami – poza tym jesteśmy bardzo zadowoleni z tej płyty! Odbiorcy też z tego co wiemy!

Od czasu pierwszego Kodexu minęło przeszło 10 lat. Czym różnią się prace nad Kodexem 5, a pierwsza częścią? Postęp cywilizacyjny rozleniwił artystów, czy dał im większe możliwości?

Hehe – prace różnią się tym ze Internet jest szybszy poza tym jest więcej próbek oprogramowania dojścia do ampli, ale wszytko to w sumie dzięki właśnie sieci 😉 Prace różnią się tym że jest łatwiej się skontaktować czy wysłać bit emailem a nie pocztą polską 😉

Przez ponad dekadę zebraliście szeroki przekrój raperów na swoich płytach. Wasze podkłady również gościły na różnych projektach. Z kim pracowało się najlepiej, najbardziej profesjonalnie? A które współprace uważacie za niepotrzebne, nieudane?

Nie będziemy nikogo faworyzować ani obgadywać … Płyty producenckie z reguły są trudne w realizacji – ale daliśmy rade! Wiadomo, że było rożnie jedni nie dostarczali obiecywanych wokali miesiącami, a nawet latami, inni uporali się szybciej i współpracowali z zaangażowaniem…Ale nikt nie mówił że będzie łatwo 😉

Ostatnio ujawniliście trackliste kV. Pojawiają sie na niej goście, z którymi jeszcze nie współpracowaliście (chociażby Quebonafide, Bonson, Tau, KęKę), ale nie brakuje starych wyjadaczy jak Mes, czy Gural, którzy goszczą na każdym Kodexie. Jaki był klucz doboru artystów? Chcieliście nieco odświeżyć projekt nowymi ksywkami?

Klucz jest zawsze ten sam – wybieramy tych ludzi których uważamy za dobrych – wiadomo, że nie da się zmieścić wszystkich na jednej płycie – ale jesteśmy zadowoleni.

YouTube Preview Image

Oprócz tracklisty, wystartował także preorder. Tu niespodzianka, bo można kupić Kodex V na kasecie. Z tego co pamiętam ostatni raz Stasiak wydał „Pół żartem pół serio” na tym nośniku, czyli ponad 3 lata temu. Skąd zajawa na kaseciaki, jak wygląda kwestia produkcyjna takiego cuda i czy są to rzeczywiście olbrzymie koszta?

Kaseta to super pamiątka – myślimy, że większość osób kupiła ją właśnie dlatego. Jest to ciekawy nośnik, dla wielu pewnie wręcz archaiczny. My pochodzimy z czasów kiedy w fenixie we Wrocławiu była „przegrywalnia” kaset. Album NWA  z 1991 właśnie mieliśmy stamtąd, wiec sentyment pozostał.

Po upadku T-1 rozpoczęły się zawirowania z wytwórnią. Próbowaliście cię sil w Warnerze, potem w reaktywowanym RRXie Macie zamiar zacumować gdzieś na dłużej? Hustla Music to label powołany do życia na potrzeby Kodexu, czy w planach jest wydawanie innych albumów?

Myślimy o wydaniu POETÓW 2 w Hustla Music– bardzo chcielibyśmy zrobić tą płytę – to super odskocznia od Kodexów. Z tego co wiemy to nie firma założona na potrzeby Kodexu tylko label, który ma ambicje wypuszczać ciekawe albumy.

„Poeci”. Wysublimowana odskocznia od rapowego półświatka. Planujcie „Poetów 2”, czy takie albumy nie mają racji bytu w Polsce?

Owczem plany są jak wspomnieliśmy wcześniej 😉 Mają byt i to spory tylko trzeba dobrze to ludziom podać, a jak wiemy przy płycie Poeci promocja niestety zawiodła…

Wrocław na rapowej mapie Polski chyba zaczyna łapać wiatr w żagle. Wy jesteście nieprzerwanie, to na waszych oczach rap ewoluuje. Wrocław idzie do przodu? Kogo byście nazwali frontmanem miasta?

Jest kilku młodych kotów, ale nie chcemy nikogo faworyzować. Mamy nadzieje, że wkrótce usłyszycie o paru graczach z naszego miasta, wiele osób pracuje właśnie nad materiałem. No i cieszymy się ze coraz więcej się dzieje we Wro!

Ostanio było głośno o waszym posse cucie. Wypowiadał się Szad, kontrargumentował Sitek. Teraz ten drugi jest na kV. Jakie są wasze relacje z LD? Nazwalibyście „Posse cut” numerem stricte z 71? Bo mi bliżej jest do opinii, że to hymn całego województwa.

Magiera: No comment

LA: Na Posse Cut są ludzie którzy pochodzą z Wrocławia, a jeśli któryś z gości nie urodził się tu, to mieszka i reprezentuje WRO od lat. Tyle na ten temat.

YouTube Preview Image

Płyty producenckie. W tworzycie je sukcesywnie od wielu lat. Jednak po „Równonocy” Donatana i jego diamentowej płycie pojawił się hype na takie projekty (powrót Reda, Pawbeats pracuje nad „Utopią”, SoDrumatic). Nie czujecie sie przez to nieco rozgoryczeni? Jak odbieracie obecne poczynania Donatana?

Donatan może sobie robić co mu się tylko spodoba-jak zresztą każdy – poza tym dobrze ze pojawia się inne płyty producenckie! Oby były tylko dobre 😉

Rynek producentów. W Polsce bardzo jasno się klaruje grono producentów, którzy należą do absolutnego topu. Odbieracie to w kwestii rywalizacji? Których beatmakerów moglibyście wskazać palcem i powiedzieć” ten gość robi zajebista muzykę”?

SoDrumatic ,Dj Creon, oczywiście jest wielu innych także dobrych, ale tych dwóch panów pozdrawiamy w pierwszej  kolejności.

Dużym wydarzeniem na naszej scenie jest wspólna płyta Ostrego z Marco Polo. Osłuchaliście sie z „Kartaginą”? Marco Polo jest dla was ważną postacią? Inspirujecie się?

Magiera: Marco Polo super producent, ale mamy innych ulubionych.

LA: Marco Polo zdecydowania jest w czołówce producentów jeśli chodzi o klasyczne brzmienie. Często widzę podobne rozwiązania w naszych produkcjach czy to w bębnach czy w sposobie cięcia sampli.

Po tylu latach na scenie pewnie przychodzą do głowy rożne refleksje. Który moment swojej artystycznej przygody moglibyście nazwać kamieniem milowym?

Zdecydowanie pierwsza płyta KASTA i KODEX 1!

Oprócz „Kodexu V” waszym kolejnym dużym projektem w tym roku jest wspólna płyta z Peją, która ukaże sie we wrześniu. Jak przebiegają prace nad tym projektem? Wszystko odbywa sie na łączach, czy Peja odwiedza was we Wrocławiu?

Na razie działamy głównie online – widzieliśmy się raz w Poznaniu przy kręceniu klipu do kawałka Peji, Kroolika i Śliwy. Współpraca przebiega pomyślnie, sporo numerów jest już nagranych, jeszcze kilka trackow i zabieramy się za aranżowanie i mix! Będzie to mocna i bardzo hip hopowa płyta!

Czego wam życzyć na najbliższe miesiące?

WENY i zdrowia!

Wywiad zrealizowany dla RAPPORTAL.PL

Gościem była ekipa producencka White House (Magiera i L.A.)

YouTube Preview Image