Alkopoligamia.com prezentuje: Projekt Albo inaczej – „Re-fleksje”

Niezależne wydawnictwo Alkopoligamia.com postawiło pytanie; co by było, gdyby teksty klasycznych rapowych hitów potraktować jak piosenki? I jak do wersów hiphopowych poetów odnieśliby się jazzmani?
YouTube Preview Image

Pan Andrzej Dąbrowski, którego jazzowa wirtuozeria gry na perkusji przez lata przeplatała się z wokalną karierą w muzyce popularnej, wziął na warsztat tekst Pezeta i zaśpiewał o refleksjach młodzieńca z bloku.

Skomponowana i zaaranżowana przez Mariusza Obijalskiego muzyka dała przestrzeń do całkowitej reinterpretacji utworu pochodzącego z kultowej płyty Pezeta i Noona pt. „Muzyka klasyczna” (oryginalny utwór http://www.youtube.com/watch?v=r8jnaZ…).

Pomysł, który zrodził się w umysłach wydawców z Alkopoligamii, zrealizowano z dbałością o każdy szczegół. Utwór „Re-fleksje” zagrali od nowa na perkusji – Marcin Ułanowski na puzonie – Michał Tomaszczyk, na kontrabasie – Paweł Puszczało, Fortepian ujarzmił wspomniany autor kompozycji i aranżer — pianista Mariusz Obijalski. Nagranie zarejestrowano w studiu S4 Polskiego Radia, na najlepszym z dostępnych analogowym sprzęcie.

Do zagadek wymienionych na początku opisu „Re-fleksji” wypada dołączyć nowe.
Hip hop ma swój (często aż nadto) undergroundowy etos, który media z uśmiechem przekładają na lekceważenie.
Czy jednak teksty rapowych piosenek tak bardzo różnią się od struktur poezji rock&rolla, popu, reggae oraz wielbionej w Polsce piosenki aktorskiej?
Jazz unika teledysków i innych popkulturowych narzędzi promocji. Lecz czy warto oddawać bez walki przestrzeń radia, telewizji i youtube’a wszystkim pozostałym gatunkom?

Projekt „Albo inaczej” Alkopoligamii dostarcza nowych odpowiedzi na te pytania.

op-art-7201.1280x760