Longboard to rodzaj nowoczesnej deskorolki, która jest przeznaczona głównie do jazdy po mieście. Z jej pomocą można także wykonywać różnego rodzaju triki i sztuczki. Jazda na longboardzie jest dość trudna i wymaga wielu ćwiczeń, aby osoba na nim jeżdżąca nabrała wprawy i poruszała się na nim we właściwy oraz bezpieczny sposób. Bardzo ważny jest także dobór sprzętu, który będzie dopasowany do wzrostu, wagi, a przede wszystkim umiejętności.

Historia powstania longboardu 

Pierwsze longboardy pojawiły się w połowie XX wieku w USA, a do Europy dotarły dopiero kilka lat temu. Początkowo sprzęt ten miał być pomocny do treningów dla surferów w bezwietrzne dni, ponieważ swoim kształtem przypomina on deskę do surfowania. Istnieje kilka rodzajów longboardów, a ich długość waha się od ok. 70 cm do nawet 130 cm – są zdecydowanie dłuższe niż klasyczne deskorolki. Bardzo szybko zyskały ogromną popularność, ponieważ można na nich siągnąć bardzo duże prędkości.

Rodzaje longboardów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów longboardów, a jedną z najpopularniejszych desek jest tzw. Pintail. Charakteryzuje się ona dużą stabilnością, a wyglądem przypomina łezkę, dlatego jest szczególnie polecana dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą na longboardzie. Model Rocer wykorzystywany jest do wyczynowej jazdy zwłaszcza po wymagającym terenie, na którym są różne przeszkody. Longboard Camber wybierany jest głównie przez osoby o większej wadze, ponieważ jest on bardzo giętki i elastyczny, dzięki czemu nawet pod wpływem dużego nacisku nie traci swojej zwrotności i jest łatwy do prowadzenia. Do wykonywania skomplikowanych trików i akrobacji najlepiej sprawdzi się model Twin Tip. Posiada on charakterystycznie wygięte w górę końce blatu deski, co zdecydowanie ułatwia obracanie go w powietrzu. Kółka w przypadku tego modelu są ustawione w taki sposób, że po wylądowaniu na ziemi deska nie ucieka do tyłu, co sprzyja zachowaniu równowagi i pomaga zapobiec upadkowi. Poszukując modelu, który będzie dopasowany do konkretnego użytkownika, warto odwiedzić skateshop online.

Jak przygotować się do jazdy na longboardzie?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej deski. Musi być ona właściwie dopasowana do wagi oraz wzrostu. Im wyższa jest osoba, która będzie jeździć na longboardzie, tym musi być on dłuższy. Przed pierwszą jazdą na desce trzeba przeprowadzić ćwiczenia, które poprawią równowagę i stabilność. W tym celu warto trenować właściwą postawę, stojąc na blacie i balansować swoim ciałem. W chwili, gdy umiejętność ta zostanie już opanowana do perfekcji można delikatnie odpychać się od podłoża jedną nogą. Trzeba pamiętać o ugiętych kolanach, ponieważ zapewni to właściwy balans i pomoże utrzymać równowagę. Jedną z podstawowych umiejętności, które trzeba nabyć już na początku swojego treningu, jest także hamowanie. Aby znacząco zwolnić deskę lub ją całkowicie zatrzymać trzeba  dotykać ziemi nogą. Longboard doskonale nadaje się także dla dzieci. Na początek najlepszy będzie model przeznaczony do spokojnej jazdy po mieście. Gdy dziecko opanuje już podstawowe umiejętności i będzie czuło się odpowiednio pewnie na desce można przejść na bardziej wyczynowe modele. Trzeba pamiętać, że zwłaszcza młodsze dzieci muszą za każdym razem jeździć w kasku oraz ochraniaczach, aby zabezpieczyć się przed upadkami i groźnymi urazami.

Jazda na longboardzie to doskonała rozrywka dla osób w każdym wieku. Z racji tego, że jest on łatwiejszy do manewrowania oraz do hamowania nadaje się także dla osób początkujących, które nigdy nie miały do czynienia z tego rodzaju aktywnością.

Rap Portal – Rap, HipHop & Skateboard

RapPortal.pl to nowa odsłona serwisu informacyjnego poświęconego muzyce rap, hip-hop oraz kulturze skateboardowej – dla wszystkich tych, którzy wiedzą o co chodzi i jarają się tym klimatem tak, jak my. Będziemy pisać o nowościach z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a także o trendach i lifestyle wśród deskorolkarzy i snowboardzistów – All 4 Sk8!

PARTNER SERWISU

Skate-Europe = skateshop online

Przeglądaj wpisy