Świat ulega ciągłym zmianom i unowocześnieniom. Na przestrzeni lat widać, jak bardzo zmienia się ogólne podejście ludzi do wielu kwestii związanych z codziennością. Początek lat 70. XX wieku był bardzo bogaty w pojawianie się nowych trendów i subkultur, które kreowała i wzmacniała ówczesna młodzież. Jedną z nowych postaw była miejska kultura określana mianem „Hip hop„.

Początki hip-hopu

Hip hop swoje początki bierze w przedmieściach Nowego Jorku, na blokowiskach Bronxu. Właśnie tam młodzież zaczęła się odznaczać chęcią walki z szarą codziennością. Motywowali to niezgodą na niesprawiedliwość, nierówności społeczne- głównie we względzie ekonomicznym, biedę oraz ogólne niezrozumienie problemów młodych przez osoby dorosłe. W subkulturze hip hop’owej często można było rozpoznać zbuntowane młode osoby, które borykały się z wieloma, często bardzo trudnymi życiowymi problemami.

W strukturach tej kultury można wyodrębnić trzy elementy składowe, takie jak:

  • wykreowanie i stworzenie nowego nurtu muzycznego- Rap, który polega na tworzeniu rymowanych tekstów do wpadających w ucho rytmów;
  • wprowadzenie nowego rodzaju sztuki- Graffiti, czyli malowanie grafiki na blokach i budynkach;
  • trenowanie sztuk walki, skateboardingu lub breakdance’u.

Dzięki tym czynnikom, wiele młodych osób mogło na chwilę uciec od codziennych problemów, albo spróbować się z nimi zmierzyć. Hip hop to subkultura młodzieży, która za wszelką cenę chciała zrozumieć otaczający ją świat i nauczyć się w nim żyć. W wielu piosenkach oraz na dużej ilości graffiti można zauważyć, jak wielką wartością dla tych ludzi były marzenia, nawet te najbardziej odległe i trudne do spełnienia.

Hip-hop współcześnie

Dzięki temu, że subkultura Hip Hop odnalazła wielu sprzymierzeńców w jakimś stopniu można ją rozpoznać także i dzisiaj. Obecnie występuje w lekko zmienionej formie, ale wciąż dociera do olbrzymich grup młodych osób. We współczesnej muzyce w stylu rapowym można odnaleźć wiele odniesień do wspomnień z początków Hip Hopu. Warto zauważyć, że ta subkultura pozwoliła wielu osobom na rozwijanie swoich umiejętności oraz podążanie za marzeniami. Umiejętne wykorzystanie jej możliwości, dało bardzo dużej części jej członków na znaczną poprawę jakości życia. Na koniec można pokusić się o stwierdzenie, że Hip Hop poza subkulturą młodzieżową, może być także olbrzymią motywacją na realizowanie swoich nawet najbardziej odległych planów.

Rap Portal – Rap, HipHop & Skateboard

RapPortal.pl to nowa odsłona serwisu informacyjnego poświęconego muzyce rap, hip-hop oraz kulturze skateboardowej – dla wszystkich tych, którzy wiedzą o co chodzi i jarają się tym klimatem tak, jak my. Będziemy pisać o nowościach z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a także o trendach i lifestyle wśród deskorolkarzy i snowboardzistów – All 4 Sk8!

PARTNER SERWISU

Skate-Europe = skateshop online

Przeglądaj wpisy