Jeśli zastanawiasz się nad kupnem deskorolki albo po prostu ciekawi Cię fascynujący świat skateboardingu, a dopiero zaczynasz się tym tematem interesować, to ten artykuł pozwoli Ci rozjaśnić kilka kwestii. Na rynku można znaleźć naprawdę wiele typów deskorolek – w zależności od zastosowania różnią się wielkością, materiałem i kształtem.

Fingerboard

Fingerboard to miniaturowa wersja deskorolki, którą steruje się za pomocą… palców. Gadżet ma wielkość kilku centymetrów, a używając palca środkowego i wskazującego (ewentualnie serdecznego) kieruje się deskorolką i dokonuje na niej różnych ewolucji. To zabawka idealna dla początkujących i dzieci – sztuczki wykonywane na fingerboardzie niczym się nie różnią od tych na prawdziwej deskorolce, jednak fingerboardu można używać w dowolnym miejscu bez ryzykowania jakimkolwiek urazem ciała. Zaawansowani mogą na nim testować nowe triki zanim zastosują je w praktyce, a początkujący dzięki fingerboardowi zorientują się jak działa jeżdżenie na desce i poczują się pewniej przed pierwszą jazdą na większym modelu.

Longboard

Longboard to tak zwana deskorolka długa. Może mieć nawet do 2 m. długości, jednak większość modeli longboardów ma długość około 1 m. Ta deska sporo waży i nie służy do akrobacji, tylko do szybkiej jazdy. Dzięki niej można wygodnie poruszać się po mieście i po prostych asfaltowych drogach. Daje ona poczucie „surfowania” po ziemi. Twardość kółek wpływa na jakość i styl jazdy.

Skateboard

Najpopularniejszy rodzaj deskorolek to skateboardy, tzw. deskorolki krótkie. Małe, poręczne, lekkie – służą do wykonywania różnych akrobacji w skateparkach, na rampach, poręczach, schodach itp. Istnieje też specyficzny rodzaj desek skateboardowych nazywany pennyboard – to rozwiązanie pośrednie między tradycyjnym skateboardem a longboardem. Pennyboardy są nieco mniejsze i lżejsze niż longboardy, dzięki czemu można je schować do plecaka, można też na nich wykonywać pomniejsze akrobacje jak i jeździć nimi po mieście.

Podsumowanie

Skateboarding to fascynujący sport, który uprawiają dorośli i dzieci. Powstaje co raz więcej parków skateboardowych, co umożliwia ćwiczenie amatorom jak i zaawansowanym deskorolkarzom. Wybór deski na początku może wydawać się trudny, ale w rzeczywistości wystarczy garść podstawowej wiedzy, by kupić odpowiedni sprzęt. Jeśli czujesz, że to sport w sam raz dla Ciebie, nie wahaj się i zacznij już dziś.

Rap Portal – Rap, HipHop & Skateboard

RapPortal.pl to nowa odsłona serwisu informacyjnego poświęconego muzyce rap, hip-hop oraz kulturze skateboardowej – dla wszystkich tych, którzy wiedzą o co chodzi i jarają się tym klimatem tak, jak my. Będziemy pisać o nowościach z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a także o trendach i lifestyle wśród deskorolkarzy i snowboardzistów – All 4 Sk8!

PARTNER SERWISU

Skate-Europe = skateshop online

Przeglądaj wpisy