Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, gdy szerokie spodnie i bluzy z kapturem były odzieżą czysto subkulturową? To już od dawna nieaktualne. Takie ubrania noszą dziś managerowie, dyrektorzy i inne osoby, które z hip-hopem nie mają nic wspólnego.

Moda hip-hopowa tylko pozornie jest jednorodna. W rzeczywistości składają się na nią różne zjawiska, wśród których niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsze ubrania, jakie nosili raperzy, należały do powstałych w latach 80. marek sportowych. Takie ubrania były połączone z ubraniami roboczymi, czyli np. szerokimi spodniami czy wygodnymi bluzami. Dużą częścią tego stylu jest sportowe obuwie. To właśnie muzycy ze sceny hip-hopowej najchętniej wybierali kultowe modele sneakersów i adidasów.

Bling-bling to też hip-hop

W latach 90. popularne stało się łączenie bluz z kapturem i t-shirtów ze złotą, efektowną biżuterią. Niektórzy decydowali się nawet na dowcipne łączenie kolorowych ubrań w stylu Pimp. Do dziś z rapem kojarzy się również kolorowe futro, melonik i przykuwająca uwagę biżuteria. Pytanie o to, skąd ekstrawaganckie stroje tego typu się wzięły, pozostaje otwarte. Prawdopodobnie korzenie tej mody sięgają lat 70.

W Polsce raperzy noszą się wygodnie

W Polsce rap powstawał na blokowiskach dużych i mniejszych miast. Z początku dla wielu raperów odpowiednie ubrania jak z amerykańskiego teledysku  były marzeniem, o czym śpiewa w jednej z piosenek Dywizjon Despekt: „Tylko się jeszcze nie za dobrze ubieramy – bo nie mogę na szerokie spodnie namówić mamy…” Z czasem jednak wszystkie elementy amerykańskiej mody przeniknęły na polskie podwórko.

Autorska moda hip-hopowa

Ostatnia dekada to coraz większa popularność autorskich marek modowych. Nie ominęło to również środowiska hip-hopowego. Większość kolekcji składa się z dresowych bluz z kapturem i t-shirtów. Powód po części jest prosty – takie ubrania najłatwiej jest uszyć, a bluzę z nadrukiem dziś można zamówić nawet w niektórych punktach druku cyfrowego. Poza tym jednak chodzi o to, że takie ubrania to esencja hip-hopowego stylu.

Rap Portal – Rap, HipHop & Skateboard

RapPortal.pl to nowa odsłona serwisu informacyjnego poświęconego muzyce rap, hip-hop oraz kulturze skateboardowej – dla wszystkich tych, którzy wiedzą o co chodzi i jarają się tym klimatem tak, jak my. Będziemy pisać o nowościach z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a także o trendach i lifestyle wśród deskorolkarzy i snowboardzistów – All 4 Sk8!

PARTNER SERWISU

Skate-Europe = skateshop online

Przeglądaj wpisy